Zdravotnická dokumentace

Zdravotnická dokumentace

Všichni bychom se měli důkladně seznámit s textem novely zákona č. 20/1966 Sb., týkající se zdravotnické dokumentace. Zákon byl senátem vrácen s doplněním, a poté přijat opakovaným hlasování sněmovny dne 26. června 2001. Platnost novely je od 1. srpna 2001. V následujících letech proběhly i další zásadní novelizace.

Co je v novelizovaném znění zákona veledůležité:

a) Novela zákona představuje speciální úpravu problematiky zdravotnické dokumentace oproti obecné úpravě v zákoně č. 101/2000 Sb. (Ochrana osobních údajů), paragraf 67b novely je speciální úpravou i z hlediska povinné mlčenlivosti (tedy k nahlížení do dokumentace v souladu s touto zákonnou úpravou není potřeba souhlas pacienta).

b) Novela zákona výslovně uvádí právo "pověřených členů příslušných komor" nahlížet do zdravotnické dokumentace "při šetření případů v rámci disciplinární pravomoci". Obdobně to umožňuje i členům znaleckých komisí a lékařům správních úřadů při šetření stížností. Nahlížením se ovšem rozumí zpřístupnění v místě, kde dokumentace je vedena - zdravotnické zařízení nemusí poskytnout dokumentaci k zapůjčení nebo okopírování.

c) V § 67b odst. 12 se nově uzákoňuje právo pacienta na poskytnutí veškerých informací shromážděných ve zdravotnické dokumentaci vedené o jeho osobě a v jiných zápisech, které se vztahují k jeho zdravotnímu stavu, výslovně je uvedeno právo:

  1. na poskytnutí veškerých informací shromážděných ve zdravotnické dokumentaci vedené o jeho osobě ...,
  2. v přítomnosti zdravotnického pracovníka nahlížet do dokumentů uvedených v písmenu a) ...,
  3. na pořízení výpisů, opisů nebo kopií dokumentů uvedených v písmenu a) ...,
  4. určit osobu, která může být informována o jeho zdravotním stavu, nebo vyslovit zákaz podávání těchto informací jakékoliv osobě, a to při přijetí k poskytování zdravotní péče nebo kdykoliv po přijetí; pacient při určení osoby, která může být informována o jeho zdravotním stavu, zároveň určí, zda této osobě náleží též práva podle písmen b) a c);

Tím se vyjímá (vzhledem k speciálnosti této úpravy ve vztahu k zákonu 101/2000 Sb.) zdravotnická dokumentace z povinnosti správce 1x ročně poskytnout "subjektu" kompletní kopii údajů o něm uchovávaných, a mění se na povinnost (na žádost) informovat O OBSAHU dokumentace (tedy o výsledcích vyšetření, zjištěných nálezech atd.), případně dokumentaci zpřístupnit.

d) Novela ukládá obecnou zákonnou povinnost "vést zdravotnickou dokumentaci" všem zdravotnickým zařízením, tedy osobní data v této dokumentaci vyjímá z režimu oznamování podle zákona č. 101/2001 Sb. 

 

( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster