Zpět na hlavní stránku

Vyhláška č. 343/1997 Sb., o předepisování léčivých přípravků
Naposledy novelizovaná vyhláškou č. 643/2004 Sb.


VYHLÁŠKA č. 343/1997 Sb. 

Ministerstva zdravotnictví ze dne 12. prosince 1997,
kterou se stanoví způsob předepisování léčivých přípravků, náležitosti lékařských předpisů
a pravidla jejich používání

se změnami a doplňky provedenými

vyhláškou

s účinností dnem

č. 157/2001 Sb.

1. července 2001

č. 30/2003 Sb.

vyhlášení (3. února 2003)

č. 34/2004 Sb.

1. 2. 2004

č. 643/2004 Sb.

1. 1. 2005

Ministerstvo zdravotnictví stanoví v dohodě s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem obrany, Ministerstvem vnitra a Ministerstvem spravedlnosti podle § 75 odst. 3 zákona č. 79/1997 Sb., o léčivech a o změnách a doplnění některých souvisejících zákonů, (dále jen "zákon"):

ČÁST PRVÁ

OBECNÁ USTANOVENÍ

§ 1
Úvodní ustanovení

(1) Tato vyhláška Ministerstva zdravotnictví stanoví v souladu s právem Evropských společenství1), způsob předepisování léčivých přípravků, náležitosti lékařských předpisů a pravidla jejich používání.

(2) Lékařskými předpisy jsou lékaři1a) vyplněné a podepsané

  1. recepturní tiskopisy určené pro předepisování
    1. léčivých přípravků obsahujících omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3); vzor tohoto tiskopisu je uveden v příloze č. 1 této vyhlášky,
    2. humánních léčivých přípravků, s výjimkou léčivých přípravků obsahujících omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3), za účelem poskytování zdravotní péče; vzor tohoto tiskopisu je uveden v příloze č. 3 této vyhlášky,
    3. veterinárních léčivých přípravků a humánních léčivých přípravků, s výjimkou přípravků obsahujících omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3), za účelem poskytování veterinární péče, (dále jen "recepty"),
  2. objednávky léčivých přípravků, včetně transfúzních přípravků, fyzických a právnických osob oprávněných poskytovat zdravotní péči (dále jen "poskytovatel") a fyzických nebo právnických osob oprávněných vykonávat veterinární činnosti4) na léčivé přípravky, s výjimkou léčivých přípravků obsahujících omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3), (dále jen "žádanky"),
  3. tiskopisy žádanek na léčivé přípravky obsahující omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3); vzor tohoto tiskopisu je uveden v příloze č. 2 této vyhlášky.

§ 2
Zacházení s tiskopisy lékařských předpisů

(1) Poskytovatelé, veterinární lékaři, fyzické osoby a právnické osoby oprávněné vykonávat veterinární činnosti4) si zajišťují tiskopisy receptů uvedené v § 1 písm. a) bodech 2 a 3 u osob, které jsou oprávněny k jejich výrobě a distribuci; poskytovatelé i u zdravotní pojišťovny, se kterou uzavřeli smlouvu o poskytování zdravotní péče, (dále jen "příslušná pojišťovna").

(2) Tiskopisy receptů a žádanek musí být ukládány tak, aby bylo zabráněno jejich ztrátě nebo odcizení a možnosti jejich zneužití. Ztráta nebo odcizení nevyplněného tiskopisu lékařského předpisu musí být bez zbytečného odkladu oznámeny obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností a nejbližšímu útvaru Policie České republiky; poskytovatelé oznamují ztrátu nebo odcizení uvedených tiskopisů i zdravotním pojišťovnám a krajskému úřadu, příslušnému podle místa provozování zdravotnického zařízení.

(3) Nevyplněné tiskopisy lékařských předpisů nesmí být opatřeny razítkem poskytovatele, fyzické nebo právnické osoby oprávněné vykonávat veterinární činnosti4) ani jmenovkou lékaře.

§ 2a
Zacházení s tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem

(1) Tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem (§ 3 odst. 4) podléhají evidenci.

(2) Výrobu a distribuci tiskopisů receptů a žádanek označených modrým pruhem zabezpečují místně příslušné obecní úřady obcí s rozšířenou působností na základě objednávek osob provozujících zdravotnické zařízení nebo zařízení ústavní sociální péče4a)) nebo fyzických nebo právnických osob oprávněných k výkonu odborných veterinárních činností4b) (dále jen "oprávněné osoby") s místem výkonu těchto činností ve správních obvodech obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, u kterých tiskopisy objednávají. Obecní úřady obcí s rozšířenou působností na základě těchto objednávek zabezpečí u smluvně zajištěného výrobce výrobu tiskopisů receptů a žádanek označených modrým pruhem.

(3) Pro zabezpečení plynulé distribuce tiskopisů receptů a žádanek označených modrým pruhem vytvářejí obecní úřady obcí s rozšířenou působností pohotovostní zásobu těchto tiskopisů v rozsahu nejvýše jedné pětiny jejich celkové distribuce za předchozí kalendářní rok.

(4) Tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem obsahují náležitosti podle vzorů uvedených v přílohách č. 1 a 2 a od výrobce je přebírá pověřený zaměstnanec obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Pověřený zaměstnanec se prokáže výrobci při převzetí objednaných tiskopisů platným pověřením a převzetí potvrdí podpisem a otiskem razítka obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

(5) Obecní úřad obce s rozšířenou působností tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem po převzetí zaeviduje a vyzve oprávněnou osobu k jejich vyzvednutí. Tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem mohou být obecními úřady obcí s rozšířenou působností vydány pouze oprávněným osobám prostřednictvím jejich pověřených zástupců4c).

(6) O vydání tiskopisů vede obecní úřad obce s rozšířenou působností knihu tiskopisů, která obsahuje údaje o počtu vydaných tiskopisů včetně pořadových čísel tiskopisů a údaje o oprávněné osobě. Převzetí tiskopisu potvrdí pověřený zástupce oprávněné osoby na originálu objednávky a podpisem v knize tiskopisů.

(7) Vydávají-li oprávněné osoby tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem dále osobám, které jsou k oprávněné osobě v pracovním poměru nebo v obdobném vztahu, vede oprávněná osoba o tomto výdeji evidenci podle odstavce 6.

(8) Znehodnocené tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem včetně jejich průpisů jsou osoby, kterým byly tyto tiskopisy před znehodnocením vydány oprávněnou osobou, povinny odevzdat oprávněné osobě k dalšímu opatření.

(9) Oprávněná osoba vede o odevzdaných znehodnocených tiskopisech receptů a žádanek označených modrým pruhem včetně jejich průpisů evidenci. Odevzdané znehodnocené tiskopisy včetně jejich průpisů, v termínu sjednaném s místně příslušným obecním úřadem obce s rozšířenou působností, odevzdá tomuto obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností k likvidaci. O předání a likvidaci znehodnocených tiskopisů receptů a žádanek označených modrým pruhem včetně jejich průpisů pořídí obecní úřad obce s rozšířenou působností protokolární záznam a potvrdí oprávněné osobě jejich převzetí.

(10) O tiskopisech receptů a žádanek označených modrým pruhem včetně jejich průpisů vrácených obecním úřadům obcí s rozšířenou působností z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpisu4d) vedou obecní úřady obcí s rozšířenou působností evidenci.

(11) Na nakládání s tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem se vztahují obdobně ustanovení § 2 odst. 2 a 3.

ČÁST DRUHÁ

PŘEDEPISOVÁNÍ HUMÁNNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

§ 3
Způsob předepisování

(1) Na jeden recepturní tiskopis lze předepsat

  1. jeden druh léčivého přípravku, který obsahuje omamné látky skupiny I2) nebo psychotropní látky skupiny II3), nebo
  2. nejvýše dva druhy ostatních léčivých přípravků, jestliže neobsahují omamné látky skupiny I2) nebo psychotropní látky skupiny II3).

(2) Na jednu žádanku lze předepsat nejvýše pět druhů léčivých přípravků, které obsahují omamné látky skupiny I2) nebo psychotropní látky skupiny II3).

(3) Při předepsání původních balení humánních hromadně vyráběných léčivých přípravků nebo dávek individuálně připravovaného léčivého přípravku musí být na receptu nebo na žádance vyznačen počet balení nebo dávek římskou číslicí a slovy v latinském jazyce.

(4) Humánní léčivé přípravky obsahující omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3) se předepisují na recepty a žádanky označené modrým pruhem.

(5) Při předepisování léčivých přípravků uvedených v odstavci 4 na recepty se

  1. vyplňuje první list a dva průpisy; první list a první průpis je určen pro výdej předepsaného humánního léčivého přípravku v lékárně,
  2. ponechává druhý průpis v bloku použitých receptů,
  3. uvádějí
    1. údaje uvedené v odstavci 3 a v § 4 odst. 1 až 4,
    2. koncentrace (síla) léčivého přípravku, velikost balení a úplný návod k jeho použití.

(6) Při předepisování léčivých přípravků uvedených v odstavci 4 na žádanku se postupuje obdobně podle odstavce 5 s tím, že se vyplní první list žádanky a tři průpisy; první list žádanky a dva průpisy jsou určeny pro výdej předepsaného léčivého přípravku v lékárně, třetí průpis se ponechává v bloku použitých žádanek.

§ 4
Náležitosti receptu

(1) Není-li dále stanoveno jinak, musí mít recept tyto náležitosti:

  1. označení zdravotní pojišťovny číselným kódem (dále jen "kód pojišťovny"), pokud je léčivý přípravek hrazen z veřejného zdravotního pojištění5),
  2. jméno, příjmení, datum narození, adresu nemocné fyzické osoby; jde-li o nemocného pojištěnce, i jeho identifikační číslo, jestliže je léčivý přípravek hrazen z veřejného zdravotního pojištění5)
  3. předpis
    1. hromadně vyráběného léčivého přípravku, a to jeho chráněným názvem, pod nímž byl registrován6), lékové formy, koncentrace (síly) a velikosti balení,
    2. individuálně připravovaného léčivého přípravku s použitím lékopisných názvů nebo jejich synonym nebo zkratek uvedených v lékopisu,
  4. symbol uvedený na přední straně receptu
    1. "(!)", jde-li o záměrné překročení nejvyšší dávky léčivého přípravku určeného lékopisem7), překročená nejvyšší dávka musí být vypsána slovy v latinském jazyce,
    2. "R", jestliže lékař trvá na vydání předepsaného léčivého přípravku,
    3. "I" - jde-li o léčivý přípravek plně hrazený ze zdravotního pojištění,
      "C" - jde-li o léčivý přípravek částečně hrazený ze zdravotního pojištění,
      "P" - jde-li o léčivý přípravek plně hrazený pacientem,
    4. "Pohotovost", jde-li o recept vystavený lékařskou službou první pomoci včetně zubní péče nebo ústavní pohotovostní službou, ,
  5. návod k použití léčivého přípravku,
  6. otisk razítka poskytovatele obsahující
    1. jméno, příjmení, adresu včetně telefonního čísla místa poskytování zdravotní péče a číslo přidělené příslušnou pojišťovnou, jestliže jde o fyzickou osobu,
    2. název (obchodní jméno), sídlo včetně telefonního čísla místa, kde trvale poskytuje zdravotní péči, a číslo přidělené příslušnou pojišťovnou, jestliže jde o právnickou osobu,
  7. jméno a příjmení předepisujícího lékaře vypsané hůlkovým písmem nebo jmenovkou, jestliže zdravotní péče byla poskytnuta u poskytovatele, který je právnickou osobou, a
  8. podpis předepisujícího lékaře a datum vystavení.

(2) Recept na humánní léčivé přípravky, jejichž úhrada je z hlediska odbornosti omezena5), vystavený lékařem jiné odbornosti, musí

  1. obsahovat na přední straně údaje podle odstavce 1 a
  2. obsahovat na zadní straně jméno, příjmení a odbornost lékaře, který předpis léčivého přípravku doporučil.

(3) K částečné úhradě pacientem se předepisují léčivé přípravky označené na receptu symbolem "C" a k plné úhradě pacientem se předepisují léčivé přípravky označené na receptu symbolem "P", a to v souladu s § 3 a § 4 odst. 1 písm. b) až h).

(4) Na účet Ministerstva zdravotnictví se předepisují léčivé přípravky na recept označený poznámkou "MZ ČR", pokud taková úhrada vyplývá pro Ministerstvo zdravotnictví z mezinárodní smlouvy.

(5) Jestliže výdej humánního léčivého přípravku se má opakovat, musí být na receptu, kromě náležitostí uvedených v odstavci 3, dále uvedeny údaje o počtu opakovaných výdejů. Každý výdej tohoto léčivého přípravku musí být na receptu vyznačen razítkem lékárny. Opakování výdeje nesmí být vyznačeno na receptu při předepisování léčivých přípravků obsahujících omamné látky, psychotropní látky, efedrin nebo pseudoefedrin v množství větším než 30 mg v jednotce lékové formy.

(6) Jestliže úhrada humánního léčivého přípravku je vázána na schválení revizním lékařem5) příslušné pojišťovny, musí být

  1. na zadní straně receptu uvedena poznámka "Schvaluji" spolu s podpisem tohoto lékaře a otiskem razítka příslušné pojišťovny nebo
  2. v případě získání jeho předběžného souhlasu nebo schválení opakovaného předepisování na zadní straně receptu uvedena poznámka "Schváleno revizním lékařem" s uvedením jeho jména, příjmení, označení příslušné pojišťovny a data udělení předběžného souhlasu nebo souhlasu s opakovaným předepisováním spolu s podpisem předepisujícího lékaře a otiskem razítka poskytovatele, ve kterém předepisující lékař poskytuje zdravotní péči; písemný souhlas revizního lékaře příslušné pojišťovny musí být nejpozději do 14 dnů založen ve zdravotní dokumentaci nemocného.

(7) Recept na humánní léčivé přípravky předepsaný lékařem poskytujícím zdravotní péči sobě, manželovi, svým rodičům, prarodičům, dětem, vnukům a sourozencům, jestliže jeho odbornost zahrnuje Česká lékařská komora nebo Česká stomatologická komora7a), obsahuje náležitosti podle odstavce 1 písm. a) a ž e) a písm. g) až h) a musí být opatřen poznámkou "pro potřeby rodiny".

§ 5
Náležitosti receptu vystaveného ve výjimečných případech

(1) V případech nebezpečí z prodlení při poskytování potřebné pomoci fyzické osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, může být léčivý přípravek předepsán výjimečně i na jiném vhodném nosiči informace, který musí obsahovat tyto náležitosti:

  1. údaj "Nebezpečí z prodlení",
  2. jméno, příjmení, datum narození nemocné fyzické osoby, u nemocného pojištěnce jeho identifikační číslo a číselný kód příslušné zdravotní pojišťovny, a to v případě, že uvedené informace jsou dostupné,
  3. předpis humánního léčivého přípravku,
  4. návod k použití léčivého přípravku,
  5. datum vystavení,
  6. jméno, příjmení a adresu trvalého pobytu, vypsané hůlkovým písmem, podpis předepisujícího lékaře a jeho identifikační číslo přidělené příslušnou pojišťovnou (pokud bylo přiděleno).

(2) Při poskytování pomoci podle odstavce 1 lze předepisovat jen humánní léčivé přípravky nezbytné pro poskytnutí této pomoci a v množství potřebném do následného ošetření poskytovatelem.

§ 6
Náležitosti žádanky

(1) Žádanka na humánní léčivé přípravky musí obsahovat tyto náležitosti:

  1. název poskytovatele,
  2. předpis
    1. hromadně vyráběného léčivého přípravku, a to jeho chráněným názvem, pod nímž byl registrován, lékové formy, koncentrace (síly), velikosti balení,
    2. individuálně připravovaného léčivého přípravku s použitím lékopisných názvů nebo jejich synonym nebo zkratek uvedených v lékopisu,
  3. počet balení nebo dávek humánního léčivého přípravku vypsaných římskou číslicí a slovy v latinském jazyce,
  4. otisk razítka poskytovatele obsahující
    1. jméno, příjmení, adresu včetně telefonního čísla místa, kde trvale poskytuje zdravotní péči, a číslo přidělené příslušnou pojišťovnou, jestliže jde o fyzickou osobu,
    2. název (obchodní jméno), sídlo včetně telefonního čísla a číslo přidělené příslušnou pojišťovnou, jestliže jde o právnickou osobu,
  5. datum vystavení,
  6. podpis předepisujícího lékaře a
  7. podpis vedoucího lékaře oddělení poskytovatele, jestliže poskytovatelem je právnická osoba.

(2) Žádanka na humánní léčivé přípravky uplatněná elektronickými prostředky musí obsahovat

  1. náležitosti uvedené v odstavci 1 s výjimkou písmen d),f) a g),
  2. jméno a příjmení předepisujícího lékaře a
  3. jméno a příjmení vedoucího lékaře oddělení poskytovatele a jeho podpis chráněný před zneužitím, jestliže je právnickou osobou.

(3) Požadavky na léčivé přípravky obsahující omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3) nesmí být uplatněny výpočetní technikou.

(4) Žádanka na transfúzní přípravky musí obsahovat tyto náležitosti

  1. název poskytovatele, IČO, oddělení, IČP,
  2. jméno, příjmení, datum narození, popřípadě rodné číslo plánovaného příjemce transfúzního přípravku. V případě, že nejsou potřebné údaje známy, musí být uveden údaj jednoznačně identifikující plánovaného příjemce,
  3. důvod podání transfúzního přípravku nebo diagnózu,
  4. krevní skupinu [AB0 a Rh(D)],
  5. transfúzní anamnézu: předchozí transfúze, porody, těhotenství apod.,
  6. druh transfúzního přípravku (jmenovitě uvedeného), počet v ks nebo TU, den a hodina podání,
  7. popřípadě další úpravu transfúzního přípravu (např. deleukotizace, ozáření apod.),
  8. otisk razítka poskytovatele,
  9. datum vystavení žádanky,
  10. jméno, příjmení a podpis lékaře, který požaduje transfúzní přípravek.

(5) V případě, že je současně požadováno imunohematologické vyšetření a je přiložen vzorek, musí být na žádance na transfúzní přípravky kromě údajů uvedených v odstavci 4 dále uvedeno:

  1. druh požadovaného vyšetření (např. vyšetření krevní skupiny, nepravidelných protilátek, zkouška slučitelnosti),
  2. datum odběru vzorku,
  3. jméno osoby, která vzorek odebrala,
  4. číselný kód zdravotní pojišťovny příjemce transfúzního přípravku.

Vzorek k laboratornímu vyšetření musí být nezaměnitelně označen a správnost údajů musí být ověřena podpisem osoby, která vzorek odebrala.

(6) Žádanka na transfúzní přípravky uplatněná výpočetní technikou musí obsahovat náležitosti uvedené v odstavci 4 písm. a) až j), popřípadě v odstavci 5 písm. a) až d) s tím, že autorizace podle písmen h) a j) se zjišťuje jiným jednoznačným způsobem.

§ 7
Doba platnosti lékařských předpisů

(1) Recept na

  1. antibiotika a antimikrobiální chemoterapeutika platí tři kalendářní dny počínaje dnem jeho vystavení, pokud nejde o léčivé přípravky pro místní použití,
  2. ostatní léčivé přípravky sedm kalendářních dnů, neurčí-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení.

(2) Recept na opakovaný výdej má platnost nejdéle 6 měsíců počínaje dnem jeho vystavení.

(3) Recept vystavený lékařskou službou první pomoci platí nejdéle jeden kalendářní den následující po dnu jeho vystavení. Stejnou dobu platnosti má i recept vystavený podle § 5.

(4) Žádanka na léčivé přípravky obsahující omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3) platí nejdéle sedm kalendářních dnů počínaje dnem jejího vystavení.

§ 8
Výpis z receptu

(1) Nemá-li lékárna předepsaný počet balení nebo jestliže na receptu jsou předepsány dva druhy léčivých přípravků a není-li jeden z nich k dispozici ani nemůže být urychleně obstarán, vystaví lékárník na chybějící léčivý přípravek výpis z receptu s označením "Výpis". Obdobně se postupuje v případě opakovaného výdeje podle § 4 odst. 5, pokud je recept nezbytným dokladem pro účely kontroly.

(2) Výpis musí obsahovat náležitosti původního receptu. Na původním receptu se uvede poznámka "Pořízen výpis".

(3) Ustanovení o době platnosti receptu se s výjimkou opakovaných výdejů vztahuje i na výpis z receptu; doba platnosti výpisu z receptu se počítá ode dne jeho vystavení.

§ 9
Uchovávání receptů a žádanek

(1) Recepty uvedené v §1 odst. 2 písm. a) bodu 1 a žádanky uvedené v §1 odst. 2 písm. c) se uchovávají podle zvláštního právního předpisu 8a) .

(1) Recepty uvedené v § 1 písm. a) bodu 1 a žádanky uvedené v § 1 písm. c) se uchovávají podle zvláštního předpisu8).

(2) Průpis vystaveného receptu podle § 1 odst. 2 písm. a bodů 2 a 3 obsahující náležitosti podle § 4 a 5 je součástí zdravotnické dokumentace vedené o nemocném. Průpis odeslané žádanky podle § 1 odst. 2 písm. b) obsahující náležitosti podle § 6 je součástí spisové dokumentace příslušného oddělení poskytovatele.

ČÁST TŘETÍ

PŘEDEPISOVÁNÍ LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ V ARMÁDĚ ČESKÉ REPUBLIKY
A VE VĚZEŇSKÉ SLUŽBĚ ČESKÉ REPUBLIKY

§ 10
 Předepisování humánních léčivých přípravků v Armádě České republiky

(1) Při předepisování humánních léčivých přípravků v Armádě České republiky se postupuje podle této vyhlášky, pokud není dále stanoveno jinak.

(2) Otisk razítka poskytovatele na receptu a žádance vystavený v Armádě České republiky musí obsahovat náležitosti uvedené v § 4 odst. 1 písm. f) bodu 2 a § 6 odst. 1 písm. d) bodu 2 a

  1. číslo a místo útvaru, u kterého byl recept vystaven, nebo
  2. název "Posádková ošetřovna" nebo "Posádková lékařská stanice" a místo posádkového zdravotnického zařízení anebo
  3. údaj "Posádková lékařská služba první pomoci", jestliže byl recept vystaven vojenskou lékařskou službou první pomoci.

§ 11
Předepisování humánních léčivých přípravků ve Vězeňské službě České republiky

Při předepisování humánních léčivých přípravků ve Vězeňské službě České republiky se postupuje podle této vyhlášky s tím, že v § 4 odst. 1 písm. b) a v § 5 odst. 1 písm. b) se místo adresy nemocné fyzické osoby

  1. obviněné z trestného činu uvede název a místo vazební věznice a
  2. odsouzené pro trestný čin uvede název a místo věznice.

ČÁST ČTVRTÁ

PŘEDEPISOVÁNÍ LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ ZA ÚČELEM POSKYTOVÁNÍ VETERINÁRNÍ PÉČE

§ 12
Způsob předepisování

Při předepisování léčivých přípravků za účelem poskytování veterinární péče se postupuje podle této vyhlášky, s výjimkou ustanovení § 4 a 6.

§ 13
Náležitosti receptu

(1) Vyplněný recepturní tiskopis musí obsahovat tyto náležitosti:

  1. jméno, příjmení a adresu chovatele zvířete, je-li jím fyzická osoba; u právnické osoby název (obchodní jméno) a sídlo,
  2. druh zvířete,
  3. předpis
    1. hromadně vyráběného léčivého přípravku, a to jeho chráněným názvem, pod nímž byl registrován6), lékové formy, koncentrace (síly) a velikosti balení,
    2. individuálně připravovaného léčivého přípravku s použitím lékopisných názvů a zkratek,
  4. návod k použití,
  5. datum vystavení,
  6. otisk razítka obsahující jméno, popřípadě jména, příjmení (jmenovku) a místo podnikání předepisujícího veterinárního lékaře; pokud veterinární lékař vykonává odbornou veterinární činnost9) jako zaměstnanec fyzické či právnické osoby oprávněné vykonávat odbornou veterinární činnost, uvádí se dále jméno, příjmení a trvalý pobyt této osoby, jde-li o fyzickou osobu, nebo název a sídlo, jde-li o právnickou osobu, a
  7. podpis veterinárního lékaře.

(2) Doba platnosti receptů uvedených v odstavci 1 se řídí podle § 7.

(3) Manipulace v lékárnách s recepty na veterinární léčivé přípravky obsahující omamné látky skupiny I2) a psychotropní látky skupiny II3) se řídí podle § 3 odst. 5 a 6 této vyhlášky.

§ 14
Náležitosti předpisů pro medikovaná krmiva a nakládání s nimi

neotištěn

§ 14a
Náležitosti předpisů pro veterinární autogenní vakcíny a nakládání s nimi

neotištěn

ČÁST PÁTÁ

ZÁVĚREČNÉ USTANOVENÍ

§ 15
Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1998. Ministr: PhDr. Stráský v. r.

 

Poznámka:

znění čl. II vyhlášky č. 30/2003 Sb.:

Čl. II
Přechodná ustanovení

Obecní úřady s rozšířenou působností mohou dosavadní tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem odpovídajících vzorům podle dosavadního právního předpisu používat nejpozději do 31. prosince 2003, pokud je doplní o údaje uvedené v přílohách č. 1 a 2.

 

znění čl. II vyhlášky č. 157/2001 Sb.:

Čl. II
Přechodné ustanovení

Okresní úřady mající zásobu tiskopisů receptů a žádanek označených modrým pruhem odpovídajících vzorům podle dosavadního právního předpisu9) mohou tyto tiskopisy používat až do vyčerpání zásob, nejdéle však do 31. prosince 2002, pokud je doplní o údaje uvedené v přílohách č. 1 a 2.

 

znění č. II a III vyhlášky č. 34/2004 Sb..

Čl. II

Dosavadní tiskopisy receptů lze používat, pokud budou doplněny a symboly podle § 4 odst. + písm. d) bodu 3, do 31. prosince 2005

Čl III

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. února 2004, s výjimkou ustanovení bodu 36, pokud jde o § 14 odst. 10, které nabývají účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost.

-----------------------------------------------------

1)  Směrnice Rady  90/167/EHS, kterou se stanoví podmínky pro přípravu, uvádění na trh a požívání medikovaných krmiv ve Společenství
     Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/82/EHS o kodexu Společenství týkajícím se veterinárních léčivých přípravků   [ZPĚT]

1a) § 44 zákona. [ZPĚT]

2) Seznam je uveden v příloze č. 3 nařízení vlády ČSR č. 192/1986 Sb., o jedech a některých jiných látkách škodlivých zdraví, ve znění nařízení vlády ČR č. 33/1992 Sb. [ZPĚT]

3) Seznam je uveden v příloze č. 4 nařízení vlády ČSR č. 192/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů. [ZPĚT]

4) Zákon č. 87/1987 Sb., o veterinární péči, ve znění pozdějších předpisů.
    Zákon č. 108/1987 Sb., o působnosti orgánů veterinární péče, ve znění pozdějších předpisů. [ZPĚT]

4a) § 5 odst. 2 písm. a) zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 117/2000 Sb. a zákona č. 132/2000 Sb. [ZPĚT]

4b) § 5 odst. 2 písm. b) zákona č. 167/1998 Sb., ve znění zákona č. 117/2000 Sb. a zákona č. 132/2000 Sb. [ZPĚT]

4c) § 13 odst. 3 zákona č. 167/1998 Sb., ve znění zákona č. 117/2000 Sb. a zákona č. 132/2000 Sb. [ZPĚT]

4d) § 13 odst. 7 a 8 zákona č. 167/1998 Sb., ve znění zákona č. 117/2000 Sb. a zákona č. 132/2000 Sb. [ZPĚT]

5) Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 242/1997 Sb. [ZPĚT]

6) § 23 až 26 zákona. [ZPĚT]

7) § 7 písm d) a e) zákona č. 79/1997 Sb., o léčivech a o změnách a doplněních některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 140/2000 Sb. a zákona č. 129/2003 Sb. [ZPĚT]

7a) § 17 odst. 13 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb. [ZPĚT]

8) § 30 odst. 2 nařízení vlády České socialistické republiky č. 192/1988 Sb. [ZPĚT]

8a) Zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. [ZPĚT]

9) Zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění zákona č. 29/2000 Sb., zákona č. 154/2000 Sb., zákona č. 102/2001 Sb., zákona č. 120/2002 Sb., zákona č. 76/2002 Sb., zákona č. 309/2002 Sb., zákona č. 320/2002 Sb. a zákona č. 1312/2003 Sb. [ZPĚT]

 

( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster