Česká lékařská komora / Okresní sdružení lékařů Děčín

TOTO NEJSOU webové stránky celostátní České lékařské komory

Zemřela MUDr. Alena Vališová

dlouholetá dětská lékařka v České Kamenici; zemřela náhle ve středu 5. února 2020.

Paní MUDr. Alena Vališová pracovala dlouhodobě jako praktická lékařka pro děti a dorost v České Kamenici. Do zdravotnictví nastoupila před 40 lety po promoci a nejprve pracovala 13 let v nemocnici na dětském oddělení.
Poté nastoupila na "obvod", včetně pohotovostních služeb a vypomáhala i se službami RZP v oblasti České Kamenice. Kromě ordinace v České Kamenici dojížděla ještě i do Chřibské, což je sice relativně nedaleká, ale geograficky "mezi horami a doly" izolovaná menší obec.
Od ledna loňského roku převzala do své péče i dětské pacienty z obvodu své kolegyně z České Kamenice, která po marném hledání nástupce ordinaci uzavřela bez náhrady. Paní MUDr. Vališová se tedy v 67 letech starala o děti obou obvodů.
Od listopadu 2019 vedla MUDr. Vališová korespondenční diskusi s Odborem zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje, který ji opakovaně vyzval, aby se zapojila do pohotovostních služeb (nebo si našla někoho, kdo za ní bude služby sloužit). Opakovaně vysvětlovala svou situaci, neúnosný nával práce na obvodě, nedůstojnost toho, aby ona hledala "nějakého důchodce", který za ní bude sloužit (žádný takový ani široko daleko není). Krajský úřad byl neústupný, zaslal jí rozpis služeb na celý rok 2020 (včetně doby, kdy plánovala dovolenou).
Poslední dopis, v němž MUDr. Vališová vysvětlovala znovu svou situaci a odmítala se zapojit do vnucených služeb, byl odeslán 4. února 2020 v 18.15:

"... Jenom žasnu jakým způsobem je s námi jednáno. A to vše za 41 let praxe a stovky a stovky odsloužených hodin. Hluboce se mne toto jednání dotýká. Za chvíli mi bude 70 let, jsem taky jenom člověk a zátěž unesu jen do určité míry. Myslím si, že jsem si za ta léta praxe opravdu svoje poctivě odsloužila. Navíc mám jeden z největších venkovských obvodů, dvě ordinace a ke všemu jsem tady na všechno zůstala sama. Kolegyně, která ordinaci uzavřela, hledala několik let dalšího pediatra - bez výsledku. ... Takže já ve svém volnu budu shánět někoho do služby - nereálné, nedůstojné !!!!! A všichni víme, co je za tím. Nejsou mladí pediatři a obávám se, že nebudou. Dětská fakulta zrušena, obor zrušen. Takže do kolika let budeme nuceni sloužit ? Asi dokud udržíme to pero.  Na svém rozhodnutí trvám a nehodlám na něm nic měnit ani pod tlakem výhrůžek nebo sankcí. "

Dne 5. února 2020 ráno byla paní MUDr. Alena Vališová nalezena doma mrtvá.

Čest její památce.

Soubory ke stažení

clanky11665/mudr._alena_valisova.pdf392 kBParte MUDr. VališovéVloženo: 07. 02. 2020, 15:06h