Zpět na hlavní stránku

FAQ neboli časté dotazy



Jak a kdy se může zaregistrovat absolventka Vyšší zdravotnické školy (diplomovaná sestra)

Dotaz:

Chtěla bych se Vás zeptat, jak mám postupovat při registraci?

V červnu roku 2005 jsem dokončila studium na Vyšší odborné škole v Praze, obor Dětská diplomovaná sestra. Jelikož jsem již za čtyři měsíce nastoupila na mateřskou dovolenou, nenastoupila jsem do zaměstnání ve vystudovaném oboru. V roce 2002-2003 jsem pracovala v centru pro postižené při ÚSP v Mladé Boleslavi jako vychovatelka.

Nyní jsem na mateřské a ráda bych se zaregistrovala, ale nevím kde vzít formulář, co doložit, kolik musím nasbírat kreditů, na jak dlouho bude osvědčení platit atd.

Odpověď:

Nejpodstatnější pro Vás je ustanovení § 67 odst. 2 písm. a) zákona č. 96/2004 Sb., kde se říká, že

"(2) Obsahem žádosti o osvědčení jsou

  1. u zdravotnického pracovníka, který požádal o vydání osvědčení do 18 měsíců ode dne získání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, doklady o
    1. získané způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání v příslušném oboru, [= Diplom z VZŠ]
    2. zdravotní způsobilosti, [= Potvrzení registrujícího praktického lékaře]
    3. bezúhonnosti. [= Výpis z rejstříku trestů]"
Pokud to tedy stihnete zhruba do konce roku (tedy do 18 měsíců od ukončení školy), nepotřebujete žádné kredity ani praxi a Osvědčení dostanete na 6 let (§ 68). 

Žádost najdete na stránce http://www.nconzo.cz/download/registr/zadost_osvedceni.pdf 

Na žádost je nutno nalepit kolek 500 Kč.

Kdy se může registrovat absolventka SZŠ (všeobecná sestra)?

Dotaz:

Jsem 1 rok po škole (SZŠ), a celou tu dobu jsem pracovala jako zdravotní sestra. Mohla bych poslat přihlášku k registraci sester?

Kamarádka je také po roce školy a je už za registrovaná, ale já slyšela, že absolventky si registraci poslat nemůžou, prý až po 3 letech v oboru.

Odpověď:

Absolventky SZŠ mohou získat registraci, pokud prokáží více než 3 roky praxe (výkonu povolání pod odborným dohledem) cituji ze zákona č. 96/2004 Sb., § 5:

"(1) Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry se získává absolvováním

a) nejméně tříletého akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu všeobecných sester,

b) nejméně tříletého studia v oboru diplomovaná všeobecná sestra na vyšších zdravotnických školách,

c) vysokoškolského studia ve studijních programech a studijních oborech psychologie - péče o nemocné, pedagogika - ošetřovatelství, pedagogika - péče o nemocné, péče o nemocné nebo učitelství odborných předmětů pro střední zdravotnické školy, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději v akademickém roce 2003/2004,

d) tříletého studia v oboru diplomovaná dětská sestra nebo diplomovaná sestra pro psychiatrii na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004,

e) studijního oboru všeobecná sestra na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004,

f) studijního oboru zdravotní sestra, dětská sestra, sestra pro psychiatrii, sestra pro intenzivní péči, ženská sestra nebo porodní asistentka na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1996/1997, nebo

g) tříletého studia v oboru diplomovaná porodní asistentka na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004.

 

(2) Všeobecná sestra, která získala odbornou způsobilost podle odstavce 1 písm. e) až g), může vykonávat své povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání všeobecné sestry. Do té doby musí vykonávat své povolání pouze pod odborným dohledem. Povinnost podle věty prvé se nevztahuje na všeobecné sestry, které po získané odborné způsobilosti absolvovaly vysokoškolské studium ošetřovatelského zaměření."

Pokud jste ukončila opravdu SZŠ (podle písmene e) nebo f)), musíte opravdu vykonávat povolání tři roky a až pak máte šanci na registraci. K ní už budete pochopitelně potřebovat i 40 kreditů. Více je na našich stránkách v příslušném článku a v zákoně 96/2004 Sb. (jak se registrovat po uplynutí přechodného období...).

Může se registrovat zdravotní sestra (absolventka SZŠ), která delší dobu ve zdravotnictví nepracovala?

Dotaz 1:

Mám šanci se zaregistrovat do registru sester? Vystudovala jsem SZŠ v letech 1992 - 1996, pak jsem nastoupila do nemocnice, kde jsem pracovala přes dva roky. Poté jsem odjela do ciziny.

Po návratu v roce 2000 jsem již ve zdravotnictví nepracovala a jsem nyní 4. rok na mateřské dovolené, nyní s druhým dítětem.

Myslela jsem, že se budu moci zaregistrovat a po ukončení mateřské dovolené pak nastoupit zase do zdravotnictví. Bohužel zjišťuji, že to nebude asi tak jednoduché, prosím o radu, zda mohu požádat o registraci ...

Odpověď:

Především je nutno zdůraznit, že "Registr", vedený Ministerstvem zdravotnictví podle § 72 zákona č. 96/2004 Sb., není registrem všech zdravotních sester (a porodních asistentek atd.), které mohou pracovat ve zdravotnictví. Jedná se o registr těch sester, které jsou oprávněné k samostatnému výkonu povolání bez odborného dohledu! Ve zdravotnictví tedy můžete jistě po mateřské dovolené pracovat i bez registrace.

O vydání osvědčení (k výkonu povolání bez odborného dohledu) byste mohla požádat do konce února roku 2006 podle přechodných ustanovené zákona č. 96/2004 Sb. (§ 96 odst. 7) s přihlédnutím k délce praxe v posledních 6 letech před podáním žádosti pravděpodobně na dobu 4 nebo 5 let, pokud by tomu nebránilo obecné ustanovení § 5 odst. 2 tohoto zákona, které umožňuje výkon povolání zdravotní sestře, která vystudovala SZŠ v tomto oboru, bez odborného dohledu teprve po 3 letech praxe v oboru. Protože délka praxe, kterou uvádíte, je asi 25 měsíců (jedná se o skutečný výkon práce, nezapočítává se mateřská dovolená), nemůžete o osvědčení s úspěchem žádat dříve, než tuto podmínku splníte.

Bohužel se zdá, že přechodná opatření zákona přestanou platit dříve, než vy získáte potřebné 3 roky praxe (k 1. březnu 2006), takže budete moci o osvědčení (a tím i o zapsání do registru) žádat podle § 67 odst. 2 zákona, tedy po odpracování minimálně 1 roku v posledních 6 letech A po získání 40 kreditů v celoživotním vzdělávání. Jinak byste musela žádat o složení zvláštní zkoušky.

Obecně lze shrnout: zdravotní sestra, i když delší dobu nepracovala ve zdravotnictví, může požádat o vydání osvědčení o způsobilosti k výkonu povolání bez odborného dozoru a o zapsání do registru, pokud

  1. je odborně způsobilá (má maturitu na SZŠ v oboru zdravotní nebo všeobecná sestra),
  2. je zdravotně způsobilá (dokládá seč potvrzením registrujícího nebo závodního lékaře),
  3. je bezúhonná (dokládá se výpisem z rejstříku trestů), a
  4. má odbornou praxi delší než 3 roky. 

Podmínka 3 let praxe neplatí pro absolventky vyšších forem vzdělání (např. studia na vyšších středních školách nebo bakalářského studia ošetřovatelství).

Pokud sestra požádá o osvědčení do konce února 2006, nemusí prokazovat účast v celoživotním vzdělávání, a podle doby a pracovního úvazku, odpracované v posledních 6 letech, může dostat osvědčení na 4 až 6 let.


Dotaz 2:

Jsem zdravotní sestra, t.č. v evidenci Úřadu práce. Chtěla bych se zaregistrovat a získat osvědčení od Ministerstva zdravotnictví. V žádosti o registraci je třeba prokázat délku výkonu zdrav. povolání v posledních 6 letech. Chci se proto zeptat, jestli se za výkon povolání počítá i Péče o osobu blízkou, kterou jsem vykonávala od května 2000 do srpna 2005. Před tímto obdobím jsem byla na mateřské dovolené.

 Odpověď:

O tom, zda ministerstvo uzná péči o blízkou osobu za výkon zdravotnického povolání, rozhodne někdo na ministerstvu - a já se osobně obávám, že to jako výkon zdravotnického povolání neuzná, protože jinak by musela pro péči o blízkou osobu být podmínkou zdravotnická kvalifikace.

Napsala jste o sobě příliš málo, abych vám mohl něco konkrétnějšího poradit. Protože ale v oboru nepracujete minimálně 6 let (spíše více), upřímně pochybuji, že byste chtěla nastoupit na místo, kde byste pracovala zcela samostatně. A na nic jiného Osvědčení nepotřebujete. I bez registrace můžete klidně pracovat v nemocnici nebo v Léčebně. Bylo by asi vhodné, pokud se chcete vrátit do zdravotnictví, abyste už začala navštěvovat odborné semináře a přednášky a sbírat kredity. Jakmile totiž odpracujete alespoň jeden rok (s odborným dohledem), můžete žádat o registraci - pokud budete mít 40 kreditů. Jinak je ovšem také možnost složit zkoušku na ministerstvu zdravotnictví a prokázat "způsobilost k výkonu příslušného povolání bez odborného dohledu v souladu s nejnovějšími poznatky v oboru" bez praxe a bez kreditů (poněkud náročný způsob).

Musí lékařka ze Slovenska již pracující v ČR žádat o uznání způsobilosti k výkonu povolání?

Dotaz:

Som slovenskej národnosti a mne a mojím kolegom v tomto čase náš zamestnávatel (Nemocnica Ch.) rozposlal žiadosti o uznanie zposobilosti k výkonu zdravotného povolania, ktorú máme adresovať ministerstvu zdravotníctva.

Z dostupných informacií som zistila, že túto žiadosť musia podať občania SR, ktorí sa prvý krát uchádzajú o zamestnanie v ČR po dni l.5.2004. Preto sa domnievam, že v mojom prípade sa táto povinnosť na mňa nevzťahuje, a že by som si skor mala požiadať o udelenie špecializovanej zposobilosti.

V ČR pracujem od 7/2001 na internom oddelení a v 4/2003 som v ČR úspešne zložila I atestáciu v obore vnútorné lekárstvo. Moja celková nepretržitá prax v obore internej medicíny činí ku dňu l.5.2005 5 rokov a 7 mesiacov.

Licenciu v obore od ČLK ešte nemám - nakoľko sa udeľuje po odpracovaní kompletných 6 rokov.

Preto Vás prosím o radu

  1.  či je nutné žiadať o uznanie zposobilosti k výkonu zdratovného povolania (o uznanie diplomu a i uznanie zaradenia do špecializačnej prípravy vrátanie uznania predatestačnej odcirkulovanej praxe som žiadala ministerstvo už pri nástupe do ČR - čím som bola pripustená i k atestačnej skúške), a

  2. či si možem zažiadať o uznanie špecializačnej sposobilosti

Odpověď:

Vážená kolegyně,

máte naprostou pravdu (předpokládám, že jste vystudovala na Slovensku, i když to jste nenapsala):

1) Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, udává pouze jedinou povinnost pro VŠECHNY V ČR PRACUJÍCÍ LÉKAŘE, kteří "vykonávají zdravotnické povolání podle dosavadních právních předpisů": předložit do 6 měsíců osvědčení o zdravotní způsobilosti a bezúhonnosti svému zaměstnavateli, jsou-li zaměstnanci, nebo správnímu úřadu, který jim vydal registraci zdravotnického zařízení.

2) Zákon tedy nepožaduje po nikom, aby znovu obhajoval svou již získanou odbornou způsobilost (neboli kvalifikaci pro výkon lékařského povolání), předpokládáme-li, že byla ŘÁDNĚ ZÍSKÁNA již před dnem účinnosti zákona (u cizinců získáním povolení Ministerstva zdravotnictví ČR k výkonu povolání lékaře na území ČR ve smyslu § 53 odst. 3 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu - nyní již zrušeno, a také vstupem do ČLK, do níž jste ovšem vstoupila až v říjnu 2002).

3) Ostatně nový zákon nezná termín obecné "způsobilost k výkonu zdravotnického povolání", resp. uvádí, že ZPŮSOBILÝ K VÝKONU ZDRAVOTNICKÉHO POVOLÁNÍ je ten, kdo je

  1. odborně způsobilý,
  2. zdravotně způsobilý,
  3. bezúhonný,

tedy nelze žádat o uznání způsobilosti k výkonu povolání, ale maximálně o uznání ODBORNË ZPŮSOBILOSTI, protože to ostatní se neuznává, ale prokazuje, a je nutno to (a jistě již bylo) doložit příslušnými doklady. Odbornou způsobilost ale už vám Ministerstvo zdravotnictví uznalo, jinak byste nemohla pracovat a skládat atestační zkoušky.

4) Jiná je situace se SPECIALIZOVANOU ZPŮSOBILOSTÍ: protože ji dosud nemáte, tak na tu se již vztahují ustanovení nového zákona. Vaše kvalifikace (lékařka s atestaci I. stupně v oboru interní lékařství a 4 1/2 roku praxe ke dni účinnosti zákona) totiž umožňuje pouze aplikovat předposlední větu § 44 odst. 1 z "přechodných ustanovení" zákona:

"Lékaři, kteří podle dosavadních právních předpisů získali specializaci I. stupně v základním oboru interní lékařství, získávají specializovanou způsobilost v oboru vnitřní lékařství, pokud si doplní chybějící část odborné praxe stanovené vzdělávacím programem tohoto specializačního oboru do 5 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona."

Poslední větu, která umožňuje získat specializovanou způsobilost lékařů, kteří mají "jen" I. atestaci totiž nesplňujete a ani jste ji splňovat nemohla:

"Bez doplnění odborné praxe podle věty prvé až páté získávají specializovanou způsobilost ti, kteří získali osvědčení České lékařské komory k výkonu soukromé lékařské praxe a nejméně 5 z posledních 6 let nepřetržitě vykonávali zdravotnické povolání lékaře."

5) Myslím, že žádat o uznání specializované způsobilosti nemůžete, protože nesplňujete výše uvedené podmínky (a doklady o získání specializované způsobilosti získané v jiném státě podle § 26 odst. 3 také nemáte). Jaké jsou možnosti:

  1. zažádat podle § 26 odst. 5 o ZÍSKÁNÍ (nikoliv uznání) specializované způsobilosti, předložit Ministerstvu zdravotnictví diplomy a doklady o získané kvalifikaci (diplom VŠ, atestační diplom) a potvrzení o dosud získané odborné praxi, a pak je Ministerstvo zdravotnictví povinno do 120 dnů stanovit délku a obsah dalšího vzdělání, nutného k uznání specializované způsobilosti (mimochodem, tento postup je vlastně shodný i pro tuzemské lékaře, kteří potřebují doplnit "chybějící část odborné praxe"). Splněním takto určeného vzdělání byste měla specializovanou způsobilost získat, a to bez dalších zkoušek (alespoň zákon o žádných zkouškách nehovoří);
  2. požádat o udělení licence ČLK na výjimku (pro nesplnění doby praxe 6 let), ale s velmi malými nadějemi na úspěch, protože i kdybyste licenci získala, Ministerstvo zdravotnictví - podle posledních zpráv - uzná "vlastnictví" licence jako dostatečnou podmínku pro získaní specializované způsobilosti jen tehdy, pokud žadatel splňoval podmínky k vydání licence již ke dni 19. 3. 2004, i když o ní případně požádal později. Licence, u nichž žadatel podmínky pro vydání licence splnil později, neuznává.

Rozhodně bych požádal zaměstnavatele (pokud žádost, kterou po vás chce, není žádosti podle výše uvedeného bodu 5), aby vysvětlil, na základě čeho po vás požaduje "uznávání způsobilosti". Zákon nic takového jako zpětné přezkoumávání nebo znovuuznávání nepředpokládá.

Případně se můžete obrátit i na Odbor zdravotnictví Krajského úřadu, který by mohl (?) vědět více. Pokud by došlo ke konfliktu, pak vám doporučuji obrátit se na právní oddělení ČLK (Lékařská 2, 150 30 Praha 5).

Může se zdravotní sestra registrovat v ČR bez absolvování praxe (nástupu do zaměstnání)?

Dotaz:

Jsem loňská maturantka Střední Zdravotnické Školy a ihned po maturitě jsem odjela do Anglie jako au-pair. Nyní jsem opět v Anglii a ráda bych zde začala pracovat jako zdravotní sestra, ale bylo mi řečeno, že musím být registrována jak anglickou organizací, tak v té zemi, kde jsem svého vzdělaní dosáhla.

Tím se dostávám k mé otázce: je možné zaregistrovat se v Čechách, i když jsem po maturitě nenastoupila do zaměstnání (nemocnice) jako zdravotní sestra?

Odpověď:

Ve svých základních ustanoveních § 67 zákona č. 96/2004 Sb. uvádí režim vydávání Osvědčení [o způsobilosti k výkonu povolání bez odborného dohledu], jehož vlastnictví opravňuje k zapsání do "Registru zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu" a tím z vás udělá "Registrovanou sestru":

 Požaduje (kromě odborné způsobilosti - např. maturity na SZŠ či VOŠ, bezúhonnosti a zdravotní způsobilosti) také praxi

"(bod 2) ... výkonu zdravotnického povolání v příslušném oboru minimálně 1 rok z období posledních 6 let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby{6)} nebo minimálně 2 roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby,{6)} a dále získání 40 kreditů z celoživotního vzdělávání",

nebo

"(bod 3) složení zkoušky, kterou se ověřuje způsobilost k výkonu příslušného povolání bez odborného dohledu v souladu s nejnovějšími poznatky v oboru, pokud zdravotnický pracovník nesplnil podmínky uvedené v bodu 2 tohoto písmene."

Ve svých přechodných ustanoveních zákon č. 96/2004 Sb. uvádí speciální režim vydávání Osvědčení [o způsobilosti k výkonu povolání bez odborného dohledu] v období přechodu na režim podle nového zákona:

"[§ 96] (7) Fyzickým osobám, které požádají o vydání osvědčení do 2 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona a které prokáží odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického pracovníka, bezúhonnostzdravotní způsobilost, bude vydáno osvědčení na období

  1. 6 let, pokud prokáží minimálně 3 roky výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby{6)} a účast na celoživotním vzdělávání,
  2. 5 let, pokud prokáží minimálně 1 rok výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby{6)} nebo 2 let výkonu zdravotnického povolání z období posledních 6 let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby,{6)}
  3. 4 let v ostatních případech."

Z toho by vyplývalo, že i vy jako "fyzická osoba" může požádat o vydání osvědčení, pokud doložíte maturitní vysvědčení SZŠ, výpis z trestního rejstříkuposudek praktického lékaře o zdravotní způsobilosti, a protože nemáte ani 1 rok, ani dva roky ani 3 roky výkonu povolání, měl by se na vás vztahovat bod 3. odstavce 7, a měla byste dostat Osvědčení na 4 roky.

Problém ovšem nastane, když se podíváme na onu výše citovanou odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického pracovníka (všeobecné sestry)

"[§ 5] (1) Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry se získává absolvováním

  1. nejméně tříletého akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu všeobecných sester, 
  2. nejméně tříletého studia v oboru diplomovaná všeobecná sestra na vyšších zdravotnických školách, 
  3. vysokoškolského studia ve studijních programech a studijních oborech psychologie - péče o nemocné, pedagogika - ošetřovatelství, pedagogika - péče o nemocné, péče o nemocné nebo učitelství odborných předmětů pro střední zdravotnické školy, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději v akademickém roce 2003/2004, 
  4. tříletého studia v oboru diplomovaná dětská sestra nebo diplomovaná sestra pro psychiatrii na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004, 
  5. studijního oboru všeobecná sestra na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004, 
  6. studijního oboru zdravotní sestra, dětská sestra, sestra pro psychiatrii, sestra pro intenzivní péči, ženská sestra nebo porodní asistentka na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1996/1997, nebo 
  7. tříletého studia v oboru diplomovaná porodní asistentka na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004.

(2) Všeobecná sestra, která získala odbornou způsobilost podle odstavce 1 písm. e) až g), může vykonávat své povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání všeobecné sestry. Do té doby musí vykonávat své povolání pouze pod odborným dohledem. Povinnost podle věty prvé se nevztahuje na všeobecné sestry, které po získané odborné způsobilosti absolvovaly vysokoškolské studium ošetřovatelského zaměření."

Tady zjistíte, že (protože jste jistě absolvovala "normální zdrávku" a ne Vyšší zdravotní školu) se na vás vztahuje obecně platné ustanovení odstavce 2 v § 5, podle kterého nemůžete vykonávat povolání bez odborného dohledu v prvních 3 letech praxe a tudíž je vysoce nepravděpodobné, že by vám Ministerstvo zdravotnictví Osvědčení bez "odsloužení" této nezbytné délky praxe vydalo. Nemůžete tedy být v České Republice "registrovanou sestrou" bez ohledu na to, zda žádáte zde nebo z ciziny.

Jak se "registruje" lékař ze zahraničí u ČLK?

Dotaz:

Chtěl bych si požádat o povoleni registrace u ČLK. Jsem absolvent z  Jesseniove Lekarske Fakulty v Martine, SR, a pracuji od 01.03.2005 na Radiologicke oddeleni v nemocnice S.. To je moje první zaměstnání vůbec od ukončení studia.

Jsem taky občan SR.

Prosim o informace ohledně registrace lékaře ze zahraničí u ČLK.

Odpověď:

Vážený kolego,

Česká lékařská komora "neregistruje" lékaře ze zahraničí, je nutno do ní vstoupit a stát se členem komory. Bez členství v komoře nesmíte v ČR pracovat a je hrubou chybou, pokud vás váš zaměstnavatel na to neupozornil.

Přihlášku do ČLK je možno stáhnout z internetu (přikládám ve formě šablony i dokumentu), po vyplnění a doložení patřičnými dokumenty, tedy minimálně

  • ověřenou kopií vysokoškolského diplomu a
  • povolením MZd ČR o způsobilosti k výkonu povolání lékaře v ČR,

se obraťte na kancelář ČLK v okrese, kde pracujete:

Představenstvo Okresního sdružené ČLK vaši žádost projedná a pravděpodobně doporučí, pak bude odeslána do kanceláře ČLK v Olomouci, kde po kontrole údajů bude schválena a obdržíte písemný doklad o přijetí za člena ČLK.

Počítejte s tím, že musíte zaplatit registrační poplatek (100,- Kč) a členský příspěvek na rok 2005 (pokud jste v tomto roce zahájil lékařskou praxi a dosud nikde nepracoval, činí jen 1.- Kč).

Jak získám způsobilost k výkonu práce praktického lékaře pro děti a dorost?

Dotaz:

Mám na Vás dotaz ohledně licence v oboru Praktické lékařství pro děti a dorost.

Od 23.8.1999 pracuji jako lékařka na dětském oddělení Krajské nemocnice na plný úvazek. V roce 2002 jsem získala atestaci 1.stupně v oboru Pediatrie, v 4/05 licenci pro obor Dětské lékařství. Absolvovala jsem 7 měsíců samostatné práce na dětském obvodním středisku. Pro získání licence je nutný 1rok v primární péči.

Počítají se do primární péče i služby LSPP v Krajské nemocnici? Sloužím jich kolem 70ti ročně každý rok, což by při převedení na běžnou pracovní dobu na dětském středisku doplnilo potřebou dobu praxe.

Mohu si tedy o licenci v obou Praktický lékař pro děti a dorost požádat?

Odpověď:

Vážená kolegyně,

to, co potřebujete, patrně nebude LICENCE v oboru Praktické lékařství pro děti a dorost, ale potvrzení (osvědčení) o získání specializované způsobilosti v tomto oboru ve smyslu zákona č. 95/2004 Sb. Jako lékařka, která má specializovanou způsobilost, můžete pak v tomto oboru pracovat samostatně (doslova "bez odborného dozoru"). Naproti tomu licenci ČLK už po vás nikdo nebude chtít, pokud budete chtít pracovat jako PLDD, musíte registrujícímu (=krajskému) úřadu doložit právě specializovanou způsobilost a nikoliv licenci.

Pro získání specializované způsobilosti (dále jen SZ) je zapotřebí mít atestaci v oboru podle podmínek zákona č. 95/2004 Sb. Podle něj je praktické lékařství pro děti a dorost specializačním oborem (č. 66 v příloze). Protože však "novou" atestaci ještě nemá nikdo a možná ještě neexistuje ani její náplň, jsou v přechodných opatřeních zákona v § 44 uvedeny podmínky, které musí lékař (zejména ten, který už v tomto oboru pracuje) splnit, aby SZ získal jinak:

"Lékaři,  kteří  podle  dosavadních právních  předpisů  získali  specializaci   I.  stupně  v  základním   oboru pediatrie, získávají specializovanou způsobilost v oboru praktické lékařství pro děti  a dorost  stanoveném  v příloze  k tomuto  zákonu,  pokud  v oboru pediatrie pracují déle než 3 roky, z toho alespoň 1 rok v primární péči." (§ 44 odst. 2 věta druhá)

Jak vidíte, tyto podmínky splníte pouze při prokázání 1 roku v primární péči - a do toho vám chybí 3 měsíce. Nezapomněla jste např. na praxi na obvodě v rámci předatestační přípravy? I ta by se započítala.

Pokud získání SZ nevyplývá přímo ze zákona (např. složením "nové" atestace, nebo složením "staré" atestace I. stupně a vlastnictvím licence ČLK při nejméně 5 letech práce), a zejména jsou-li pochybnosti, je možno požádat Ministerstvo zdravotnictví o rozhodnutí podle § 44 odst. 8:

"V případě  pochybností,  zda lékař,  zubní  lékař nebo farmaceut splňuje podmínky pro získání specializované  způsobilosti  ve specializačním oboru stanoveném v příloze k tomuto zákonu, rozhodne ministerstvo  do 90 dnů ode dne podání žádosti."

Nevím, zda Ministerstvo zdravotnictví uzná jako "práci v primární péči" i služby LSPP, ale pokud jde opravdu o LSPP (nyní APP) a ne o ústavní služby, a pokud byly v dostatečném rozsahu (tj. zhruba 65 x 8 = 520 hod.) odslouženy v jiné době než oněch 7 měsíců práce na středisku, domnívám se, že by mohly být uznány. Je ale nutné podat na MZd příslušnou žádost, doložit ji doklady a odůvodnit.

(Licenci v oboru PLDD by vám mohla vydat ČLK za předpokladu splnění podmínek Licenčního řádu, který však předpokládá atestaci v příslušném oboru a 5 let praxe v rozsahu minimálně 0,5 úvazku. Ale jak už jsem psal výše, nebyla by vám asi k ničemu.)

Doplnění dotazu:

Ale právě to je ten začarovaný kruh, ze kterého se mi nedaří najít východisko. ČLK mi vydala licenci pro obor Dětské lékařství, ale to není totéž, jako licence pro obor PLDD. Krajský úřad požaduje licenci pro obor PLDD, protože to je nyní v novém zákoně, že je to samostatný obor a "nemocniční" lékař podle nich nyní nemůže jít pracovat na obvod.

Mám odpracovaných téměř 6 let v oboru v úvazku 1,0. Služby na APP jsou a nejsou součástí ústavní služby, protože sloužíme vlastně obojí najednou. Přesnou odpověď mi nebyli schopni dát na našem právním ani osobním oddělení, tak nevím. Tyto služby byly odslouženy v jinou dobu než práce na obvodě.

Požadavek 5 let praxe splňuji, ale jak sám píšete v "příslušném oboru"- to budu splňovat až za 4roky, když je příslušný obor ustanoven až od roku 2004. Nebo jak je to tedy?

Jak to mám udělat, když budu nyní chtít jít pracovat na obvod? Všude to naráží na ten 1 rok praxe v primární péči, ale co je primární péče, to mi nikdo nedokázal definovat - od MZd počínaje přes pojišťovny a IPVZ konče. Proto jsem se ptala, zda do ní spadají i služby v AAP, což je vlastně také primární péče, ale to si myslím já. Problém je v tom, že mne nikdo nyní nepustí z nemocnice jít si doplnit praxi na obvodě a když dám výpověď a budu tam chtít jít pracovat, tak vlastně nemohu, protože nemám licenci ČLK pro obor PLDD, na jejímž základě se mnou krajský úřad bude moci uzavřít smlouvu. Tak jak z toho ven?

Odpověď:

A) Není to tak začarovaný kruh. Když byl vydán zákon č. 95/2004 Sb., stanovil jím stát jednoznačné podmínky pro to, aby lékař mohl samostatně ("bez odborného dozoru") pracovat - a nazval to specializovanou způsobilostí. A tím momentem to přestala být Komora, kdo tuto schopnost určuje a potvrzuje vydáváním licencí, ale stalo se tím Ministerstvo zdravotnictví, které v případech sporných (kdy to není jasné ze zákona) posoudí kvalifikaci lékaře a vydá mu rozhodnutí, že má (nebo nemá) specializovanou způsobilost.

 B) Tato změna byla promítnuta do několika zákonů (např. do zákona o péči o zdraví lidu nebo i do zákona o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních) krátkým zákonem č. 121/2004 Sb., který s účinností od 19. března 2004 změnil způsob prokazování kvalifikace mj. i k samostatnému výkonu povolání lékaře.

C) Orgán, který registruje (státní i nestátní) zdravotnická zařízení, pro samostatné ordinace je to Krajský úřad, je povinen vyžadovat k žádosti o registraci nového ZZ řadu dokladů (mj. "doklad o vzdělání, doklad o zdravotní způsobilosti a doklad o bezúhonnosti, který nesmí být starší tří měsíců", "souhlas orgánu příslušného k registraci s personálním a věcným vybavením, s druhem a rozsahem zdravotní péče poskytované nestátním zařízením", "provozní řád, schválený příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví")

jedním z těchto dokladů je také "osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu vydané Ministerstvem zdravotnictví České republiky podle zvláštního právního předpisu", čímž se myslí to rozhodnutí, o kterém jsem vám psal. Od lékařské komory už k registraci nepotřebujete nicpokud Krajský úřad požaduje po 19. březnu 2004 licenci, nepostupuje správně! Podle platného zákona již licence nehraje žádnou roli, pouze v případech lékařů odborností vyjmenovaných v § 44 odst. 1 zákona č. 95/2004 Sb. Praktické lékaře (pro dospělé i pro děti) ale řeší odstavec 2, v němž se o licencích nemluví! Aktuální znění zákona 160/1992 Sb. přikládám.

D) Takže - sežeňte si:

  • potvrzení o době a počtu odsloužených služeb LSPP v období, kdy jste nepracovala na dětském středisku (aby se to nepřekrývalo),
  • potvrzení o době strávené ve středisku,
  • ověřenou kopii atestačního diplomu a
  • tiskopis žádosti o osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu (nejlépe na stránkách MZd www.mzcr.cz).

E) Pošlete vše na MZd a čekejte na jejich rozhodnutí - buď vám vyhoví nebo ne. Pokud rozhodnou kladně, můžete směle žádat KrÚ o registraci, nebo pracovat jako zaměstnanec (třeba jako asistent prakt. lékaře pro DaD) zcela samostatně v terénu.

F) Pokud vám MZd nevyhoví, máte smůlu. Musela byste najít praktického lékaře, který by vás zaměstnal alespoň na tu dobu chybějících 3 měsíců jako asistentku a vykonával na vámi odborný dozor (blíže to je v zákoně 95/2004 Sb.), a pak se vraťte do bodu D) a prokažte 12 měsíců v primární péči. Pak - s osvědčením od MZd - můžete být dále asistentkou, ale již s plnou kvalifikací, nebo třeba praxi převzít, nebo si založit praxi vlastní jinde.

 

 

( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster