Zpět na hlavní stránku

Krajská pobočka SAS
v Ústeckém kraji

[ Archiv zpráv z krajské pobočky SAS ]



Pozvánka na krajské setkání Sdružení ambulantních specialistů Ústeckého kraje 31. 3. 2007

Dne 31. 3. 2007 v sobotu se bude pořádat opět v Terezíně v Muzeu Ghetta
celokrajské shromáždění ambulantních specialistů, které pořádá SAS.

Plánované trvání 9,00 - max. 12,30 hodin.

Před námi ambulantními specialisty stojí v současné době několik závažných rozhodnutí a situací, ve kterých se ne vždy dokážeme bezproblémově orientovat. Jde o

  • otázky financování naší práce pojišťovnami,
  • systém regulací, který se mění každým rokem,
  • úlohu, cíle a pravdu o výsledcích činnosti SAS a SSG při připomínkování zákonů a vyhlášek a přípravě novely sazebníku, činnost Koalice ambulantních lékařů
  • vyjednávání o podmínkách a konečném znění nových smluv mezi ZZ a pojišťovnami po roce 2007

Nabídka bezplatné právní pomoci při jednáních s pojišťovnami, týkajících se sporných otázek ve financování a dodržování vzájemných smluv a zákonů a vyhlášek platných při poskytování diagnostické a léčebné péče.

Novinky ve struktuře a organizaci VZP

Kde získat průběžné informace? - Dostupnost našich internetových stránek ...

O těchto a dalších otázkách se máte možnost dozvědět a diskutovat s fundovanými účastníky setkání, protože pořadatelé pozvali zástupce všech zdravotních pojišťoven, které mají na území kraje své regionální pobočky. krajského zdravotního radu ing. Petra Severu či jeho zástupce

 Jejich partnery v diskusi budou zejména výkonný místopředseda SAS MUDr. Zorjan Jojko, člen rady SAS MUDr. Jan Šťastný, členka výboru SSG MUDr. Alexandra Stará a my všichni, kteří se setkání zúčastníme.

S občerstvením je počítáno.

K novým cenovým dohodám (dodatkům), rámcovým a dalším smlouvám

Cenové dohody na rok 2007:

Letos se bude podepisovat pouze jedna cenová dohoda pro celý rok 2007 a po jednáních se podařilo v některých dohodách, odchylných od Vyhlášky MZd č. 519/2006 Sb., vylepšit regulační omezení, a ta rozhodně nejsou tak striktní, jako byla vloni ve vyhláškách MZd. Porovnávací údaje pro 2. pololetí budou zveřejněny až v polovině roku, mechanismus úhrad a regulací zůstává stejný pro celý rok 2007.

Největší pojišťovna VZP ještě nezveřejnila texty dohod, resp. neodpověděla na připomínky vyjednavačů z našich řad, takže se k textům její dohody nevyjadřujeme, ostatně ještě ani nejsou k podpisu "na stole". Většina malých pojišťoven tak učinila.

Klidně lze podepsat dohodu s Metal -Aliancí (217), OZP (207), ZPMV (211) a ČNZP (222). Ty jsou seriózní. Ze zkušenosti ale radím, zkontrolujte si napřed jimi uváděné srovnávací údaje, zda odpovídají skutečnosti (myslím tím hlavně porovnávací údaje o nákladech na rodné číslo v r. 2006). U Vojenské pojišťovny (201) jsou ještě některé pochybnosti, zejména proto, že její text dohody je velmi stručný, většinou odkazuje na vyhlášku, a pro jeho stručnost není někde ještě záruka, zda některá ustanovení nemohou být vysvětlována i dvojím způsobem. V podstatě ale, pokud nabízí slušnou hodnotu na jedno rodné číslo, tak nemusí být problém ani zde.

S ostatními pojišťovnami se ještě jedná.(samozřejmě u pojišťoven, kde ošetříte méně než 50 rodných čísel, budete odměněni podle loňské hodnoty rodného čísla s 3% navýšením) - zde nemusíte čekat. Nejaktuálnější informace o této problematice najdete na  www.sasp.cz.

Rámcové smlouvy na pokračování smluvního vztahu s pojišťovnami:

SASu se podařilo projednat - a ve většině případů úspěšně - návrhy smluv (to je něco jiného, než cenová dohoda na rok 2007), lepší, než je dáno ministerskou vyhláškou č. 618/2006, jsou ve většině případů již odstraněny nepřijatelné články týkající se sankcí, případně výpovědní důvody, zveřejňování Vašich příjmů, nepřijatelné nebo těžko přijatelné podávání hlášení o nepřítomnosti delší než 1 den se sjednáním zástupu, 35hodinová týdenní ordinační doba přímo v ordinaci bez možnosti použít tuto dobu na vzdělávací akce, administrativu atd.

Smlouvy budou uzavírány na dobu 8 let a je projednávána možnost jejich automatické prolongace. V tom se zatím přístup různých pojišťoven liší.Vcelku je akceptován  náš požadavek, aby pokud by pojišťovna (nebo zdravotnické zařízení) po 8 letech nechtěla ve smluvním vztahu pokračovat, to oznámila nejméně 2 roky dopředu. Komu toto oznámení nebude doručeno, bude moci automaticky počítat s prolongací smlouvy a zatím se vyjednává o kolik let - zda o dalších 8 či méně. Čili slušná smluvní jistota. Ale opět - ještě není hotovo a pojišťovna od pojišťovny se liší.

Tzv. "smlouvy na dobu neurčitou" nebyly vůbec takovými, protože současně obsahovaly výpovědní důvody takřka bez udání důvodu nebo za velmi malicherné prohřešky (třeba 2x chybu v tiskopisu nebo ve vykázání péče, která by mohla býti označena za úmyslnou, nebo kdybyste nebyli nalezeni ve své ordinaci, aniž byste to předem neoznámili pojišťovně atp.)

UPOZORNĚNÍ (aby nedošlo k omylu):

To, co v současné době některým z nás rozesílá VZP "na dobu neurčitou" není nová smlouva, ale změna smlouvy na ošetření smluvních pojištěnců (pouze!), kterou se obchází zákonné ustanovení, že VZP nesmí podnikat. Všimněte si, že smluvním partnerem není zde VZP, ale VZP a.s., tedy za tím účelem založená dceřinná společnost, aby zákonu bylo učiněno zadost. (obdoba tzv. ČLK, o.s.). Tuto smlouvu podepsat klidně můžeme.

Pokud byste chtěli podrobnosti o způsobu vyjednávání o cenách i o smlouvách, otevřete si stránky SASu na www.sasp.cz, kde vše naleznete.

Rada krajské složky SASu připravuje jarní setkání ambulantních specialistů Ústeckého kraje. O termínu a místu setkání budete včas uvědoměni.

Zdravím všechny a přeju pevné nervy a chladnou hlavu.

25.2.2007

MUDr. František Plhoň
předseda krajské složky SAS pro Ústecký kraj.

 

Prohlášení privátních ambulantních lékařů Ústeckého kraje k současné situaci ve zdravotnictví

Rada krajské složky Svazu ambulantních specialistů (SAS) Ústeckého kraje na společném zasedání s vedením Krajského sdružení praktických lékařů Ústeckého kraje se dne 31.1.2006 rozhodla informovat veřejnost Ústeckého kraje, v souvislosti s vydáním chybné vyhlášky ministra zdravotnictví týkající se úhrad zdravotní péče, léků a specializované diagnostické činnosti přístrojové (rtg, CT, sonografie,), že

  • Již v 1. pololetí 2006 se nutně zhoršuje dostupnost výše jmenované péče. Dle této vyhlášky není totiž zaručeno, že všechna vyšetření a léky budou v plném rozsahu také pojišťovnami uhrazeny nebo zda úhrada za část těchto vyšetření a léků nebude požadována na lékaři, který toto vyšetření k upřesnění diagnózy požadoval či předepsal léky.
     

  • Díky novému seznamu výkonů byly navýšeny ceny některých výše uvedených vyšetření a tím dříve bude vyčerpán finanční limit ordinace na jejich úhradu. Finanční zajištění provozu ambulantních odborných ordinací i ordinací praktických lékařů (mzdy, energie, nájmy, materiál) může být tak nekryto.
     

  • Vydání regulační vyhlášky vůbec nesouvisí s opožďováním plateb ve VZP a financování provozu ordinací ještě více komplikuje, přičemž pro veřejnost deklarované navýšení odměny za lékařovu práci zůstává jen na papíře.
     

  • Ujišťujeme naše pacienty, že se pokusíme i přes uvedené potíže udržet dosavadní kvalitu péče o ně a současně je však také žádáme o pochopení a podporu našich kroků směřujících ke zrušení či opravě nesmyslné vyhlášky a k ozdravění poměrů v našem zdravotnictví, kde se začíná realizovat nedemokratická a nepřípustná snaha o koncentraci moci a financování do jediného centra.

V Litoměřicích 31. 1. 2006

MUDr. František Plhoň                                                                          MUDr. Hana Pácaltová
předseda krajské složky SAS                                                                 předsedkyně krajského sdružení
         Ústeckého kraje                                                                              svazu praktických lékařů ÚK

Zápis ze schůze rady krajské složky SAS v Litoměřicích dne 31. 1. 2006

Přítomni: MUDr. Urbánek, Balatka, Mrugová, Mezian, Weidenhofer, Frydrychová, Veselý, oml. MUDr. Šťastný

Program schůze.
  1. Aktuality ve zdravotnictví s dopadem na zdravotnická zařízení v Ústeckém kraji.
    1. Situace s uplatňováním regulační vyhlášky 550/05 Sb..
    2. Dopad nového Sazebníku výkonů do regulací v 1. pololetí 2006
    3. Novely Zákonů a vyhlášek a jejich možný dopad na ambulantní specializovanou péči.
  2. Setkání se zástupci praktických lékařů v Ústeckém kraji.
  3. Společné stanovisko k současné krizové situaci ve zdravotnictví.
  4. Organizační otázky.
Závěry:

Ad 1. Regulační vyhláška č. 550/2005 Sb. je velmi nedokonalá s četnými nejistými faktory pro ekonomický chod ordinací, zejména proto, že se těžko dá predikovat interakce se současně vydanou Vyhláškou č. 493/2005 Sb., kterou se mění sazebník výkonů a jejich bodových hodnot. Doporučuje se čekat ještě s podpisem cenových dohod na 1. pololetí, protože se předpokládá úprava vyhlášky 550 po četných protestech. Čekáme na výsledky jednání Krizového štábu Koalice ambulantních lékařů. Všechny pojišťovny ještě nezveřejnily své texty cenových dohod. K jednotlivým se budeme vyjadřovat. Doporučujeme sledovat naše stránky na www.sasp.cz.

Neméně důležité jsou návrhy nových zákonů, zejména novela zákona č. 20/1965 Sb., kde je učiněn pokus o zrušení četných demokratických principů omezením vlivu organizací zastupujících jednotlivé lékařské obory a jejich segmenty při tvorbě zdravotnických norem, cenových jednáních a tvorbě sítě zdravotnických zařízení a odborů ve zdravotnictví ve prospěch ČLK, čímž se prakticky do jedněch rukou dostane rozhodování i financování odvětví, což jest nebezpečná koncentrace moci.

Ad 2. Ke společnému jednání se dostavili zástupci krajského vedení Svezu praktických lékařů (SPL). Předsedkyně MUDr. Hana Pácaltová, místopředseda MUDr. Zdeněk Hamouz a MUDr. Jitka Holubová.

Bylo diskutováno o vzájemných vztazích, které se vyostřily zejména v okrese Most. Bylo konstatováno, že obě strany mají svoje problémy, práva i povinnosti. Vzájemné vztahy je třeba řešit vyjednáváním a ne posíláním písemných vyhrůžek. Zejména v současné napjaté době je žádoucí spíše spolupráce než spory. Oboustranně je nutno, aby poskytovatelé péče vzájemně podstatně neměnili své ekonomické chování v systému, mohlo by to mít značně nepříznivé následky pro všechny. Vzájemné vztahy je třeba řešit po jednotlivých okresech s přihlédnutím k dosud tam praktikovaným zvyklostem v preskripci léků, v otázkách vystavování PN či provádění předoperačních vyšetření. Je třeba se seznámit s platnými předpisy.

Bylo dohodnuto, že bude vydáno společné prohlášení k veřejnosti, kterou chceme pravdivě informovat tak, aby chápala a podporovala naše stanovisko a problémy které jsou nám společné chápala a pomohla nám je aktivně řešit. Stanovisko nabídneme ke zveřejnění v mediích. Obě strany podporují akce krizového výboru Koalice ambulantních privátních lékařů, jejíž jsou obě organizace členem.

 Ad 3. Viz samostatný dokument.

 Ad 4. Je třeba zkvalitnit komunikaci se členy SAS v kraji, jejichž počet se stále zvyšuje. MUDr. Mezian předal k zaevidování MUDr. Plhoňovi další dvě přihlášky. Budeme požadovat na kanceláři SASu zpětné a aktualizované pravidelné informace o členech SASu z našeho kraje. Byla předána informace o konání sjezdu 18. května 2006 Účastníci schůzky očekávají od Rady SASu jasnější stanoviska s aktuálním problémům. Konstatují, že na www stránkách lze nalézti potřebné a aktuální informace.

Zapsal: MUDr. František Plhoň 

 

( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster