Kontakty a další informace

DALŠÍ ZPRÁVY
Z OKRESU
DĚČÍN



Zemřel MUDr. Antonín Běhal

V sobotu dne 16. února 2008 zemřel v Rumburku MUDr. Antonín Běhal, dlouholetý rentgenolog rumburské i varnsdorfské nemocnice.

Zemřel sám, několik měsíců po úmrtí své manželky. Dlouhá léta byl jediným rentgenologem pro celou oblast šluknovského výběžku, svému oboru se věnoval neuvěřitelných 57 let.

Narodil se 13. 7.1927 v Olomouci, studoval a v roce 1951 promoval na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 1951 do roku 1960 pracoval jako sekundární lékař Radiologického ústavu Městské veřejné nemocnice Ostrava - Fifejdy, v roce 1956 složil specializační zkoušku v oborou rentgenologie (později uznnanou jako atestace I. stupně), v letech 1960 až 1965 jako primář rtg. odd.(a jediný rentgenolog v okrese!) v OÚNZ Chomutov.

V roce 1965 - tedy před 43 lety - nastoupil jako vedoucí lékař rtg odd. tehdejšího OÚNZ Děčín do NsP Rumburk, v této funkci pracoval následujících 25 let, a následně pokračoval jako samostatně pracující lékař rtg. odd. Rumburk až do své smrti.

Nikdy mu nebylo umožněno složit atestaci II. stupně, a tak nemohl po rozdělení OÚNZ Děčín oficiálně zastávat místo primáře (i když by velkou většinu doby primářoval pouze sám sobě), ačkoliv fakticky tuto funkci zastával téměř 50 let. O tom, proč k této situaci došlo, nejlépe vypovídá jeho vlastní žádost o povolení výjimky pro udělení licence odborného garanta:

"... Pokoušel jsem se mnohokrát získat možnost složení atestace 2. stupně v oboru, ale kádrové a personální oddělení OÚNZu v Děčíně mne nikdy nedoporučilo, poněvadž jsem nikdy nebyl členem správné strany, měl jsem buržoazní původ (otec měl továrnu na zemědělské stroje) a můj křesťanský světový názor byl všeobecně znám - vždy jsem se jím řídil a svými zásadami jsem se netajil ani za dob hluboké totality. Vedoucí místo jsem mohl zastávat jedině proto, že jsem odešel do Severních Čech, kde byl (a dosud je) velký nedostatek lékařů, zejména pak rentgenologů. Po krátkém uvolnění v roce 68 jsem svou snahu o získání vyšší specializace znásobil, ale byl jsem tehdejším ředitelem zařízení téměř na kolenou uprošen, abych neodcházel do kursu, poněvadž jsem byl na pracovišti v Rumburku zcela sám. Ke své škodě jsem se tehdy nechal uprosit a pracoviště neopustil a proto teď nemám v rukou druhoatestační diplom, který potřebuji k získání osvědčení odborného garanta. ..."

Doktor Běhal byl už živou legendou - díky své nedoslýchavosti používal léta naslouchátko, které (jak všichni věděli) si na všech schůzích vypínal, a tak jemu jedinému nescházel na tváři blažený úsměv, i když "poslouchal" i ty největší nesmysly.

A jak ho vnímali kolegové? "Byl neobyčejně pracovitý a věděl téměř všecko. Všichni jsme ho měli moc rádi."

- isu -

Zemřel MUDr. Antonín Zamykal st.

Počátkem března 2007 zemřel MUDr. Antonín Zamykal st., praktický dětský lékař v Benešově nad Ploučnicí. Přetiskujeme vzpomínku na tohoto našeho dlouholetého člena:

Vzpomínka na doktora Antonína Zamykala

Dne 17. března jsme se rozloučili s dětským lékařem MUDr. Antonínem Zamykalem. Rozloučit se s ním přišli přátelé, pacienti, kolegové, zdravotní sestry. Pohřbu se zúčastnil i emeritní primář dětského oddělení v Děčíně MUDr. Kamil Kuchler.

Za všechny přátele a kolegy promluvil Doc. Bohuslav Mrzena CSc., nestor české pediatrie. On také doprovázel celou mši na varhany. MUDr. Antonín Zamykal zemřel 10. března 2007 ve věku nedožitých šedesáti osmi let po dlouhé, těžké nemoci.

Narodil se 10. září 1939 v Havlíčkově Brodě. Většinu svého dětství a mládí prožil v Horních Beřkovicích, kde byl jeho otec primářem psychiatrické léčebny. Gymnázium absolvoval v Roudnici, promoval na II. lékařské fakultě v Praze Motole v roce 1962. Po promoci nastoupil na dětské oddělení nemocnice v Děčíně. Krásný kraj Labských pískovců a Českého Středohoří se mu stal domovem. Několik let pracoval na dětském oddělení v Děčíně a v České Kamenici. Od roku 1964 pak převzal dětské středisko v Benešově nad Ploučnicí. Od roku 1991 byl privátním lékařem. Staral se o několik generací dětí z Benešova i širokého okolí. V roce 2004 získal lektorskou licenci pro obor pediatrie. Do důchodu odešel následující rok.

V roce 1965 vstoupil do manželství se zdravotní sestrou Evou, která mu byla celý život oporou. Vychovali dva syny, starší Antonín pokračuje v tradici rodu, pracuje jako pediatr a chirurg pro dospělé v Benešově nad Ploučnicí. Mladší syn Jan se vydal technickým směrem.

Pan doktor byl velkým čtenářem, znalcem a sběratelem obrazů. Jeho velkým koníčkem bylo rybaření a houbaření. Pana doktora jsem znali jako otevřeného, přátelského člověka. Sobotní poledne se tak stalo časem rozloučení mnoha lidí, kteří na něho budou s vděčností vzpomínat.

Jsme schopni si pomoci? JSME!

Na jaře tohoto roku poměrně náhle zemřeli na zhoubné onemocnění dva naši kolegové, v březnu MUDr. Pavel Rükl ve věku 50 let, v červnu MUDr. Luboš Kučera dokonce v 48 letech. Oba zanechali rodiny s nezaopatřenými dětmi.

Představenstvo OS ČLK považovalo na samozřejmé pokusit se zajistit sociální výpomoc pro rodinu zemřelého MUDr. Rükla. Naše OS ČLK od té doby, co se zvýšily odvody do centra, má stěží vyrovnaný rozpočet a není schopno z rozpočtu poskytnout smysluplnou sociální výpomoc, proto jsme požádali představenstvo ČLK v Praze o výpomoc z centrálních fondů ČLK. Představenstvo ČLK na svém jednání 19. a 20. 5. 2006 rozhodlo, že pozůstalým poukáže stejnou částku, jakou poukáže naše okresní sdružení.

Protože rezerva našeho rozpočtu je skutečně zanedbatelná, představenstvo OS ČLK se na svém jednání 7.6.2006 domluvilo na vypsání sbírky mezi svými členy pro tento účel.

A jaký byl výsledek sbírky: Celková vybraná částka 37 700,- Kč (přispěl i jeden lékař z jiného OS ČLK!) byla odeslána 11.8. na účet paní Rűklové. Stejnou částku jak doufáme zašle i ČLK Olomouc.

Zemřel MUDr. Luboš Kučera

Dne 7. června 2006, v den svých 48. narozenin, zemřel po krátké těžké nemoci MUDr. Luboš Kučera.

MUDr. Kučera pracoval dlouhou dobu na anesteziologicko resuscitačním oddělení Nemocnice Děčín, po vyčlenění Zdravotnické záchranné služby jako samostatného subjektu byl ředitelem ZZS děčínského okresu, a po územní reformě pokračoval ve své činnosti jako vedoucí lékař územního pracoviště Zdravotnické Záchranné Služby Ústeckého kraje.

Jeho smrt ve velmi krátké době od zjištění zhoubné choroby nás všechny zaskočila. Odešel obětavý odborník, zapálený pro svůj obor, ale odešel také náš kolega, manžel a otec. Čest jeho památce.

Zemřel MUDr. Pavel Rükl

MUDr. Pavel Rűkl se narodil 20. června 1955 v Ústí nad Orlicí jako nejmladší z pěti sourozenců. Během studia na gymnáziu v Chrudimi se věnoval mimo jiné hře na klavír.

V roce 1980 promoval s červeným diplomem na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Poté nastoupil na interní oddělení nemocnice v České Kamenici jako sekundární lékař. Velmi intenzivně se vzdělával, postupně složil dvě interní atestace a stal se primářem tohoto oddělení. Zde pracoval až do doby, kdy byla nemocnice zrušena. Posledních více než deset let pracoval v České Kamenici jako internista, diabetolog a praktický lékař.

Bohužel jeho kariéru a celý jeho plodný život přerušila zhoubná choroba, inoperabilní tumor mozku. Bojoval s nemocí více než 14 měsíců za obětavé podpory svých blízkých. Nakonec nemoci podlehl 1. 3. 2006.

MUDr. Pavel Rűkl byl velice ceněn po odborné stránce. Byl mimořádně inteligentní, schopný a svědomitý a pro své rozsáhlé znalosti a vědomosti se stal uznávaným odborníkem v interním lékařství.

Byl nesmírně oblíbený pro své lidské vlastnosti. Pacienti si ho vážili pro vstřícné a laskavé chování a schopnost empatie.

My kolegové jsme ho znali jako člověka skromného, vždy ochotného pomoci, člověka, který upřednostňoval potřeby ostatních před svými vlastními. Měli jsme ho rádi pro jeho inteligentní humor, laskavost a kolegiální přístup.

Pavle Rűkle, budeš nám chybět!

Čest Tvojí památce.

MUDr. Marie Šťastná a lékaři OS ČLK Děčín

Zemřel MUDr. Miloš Sauer

Dne10. ledna 2006 opustil řady děčínských zdravotníků po těžké nemoci MUDr. Miloš Sauer. Loňského listopadu mu bylo 76 let.

Byl pražský rodák; lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Praze studoval v letech 1949 - 1955. Po promoci nastoupil v Okresním ústavu národního zdraví v Děčíně. Na rozdíl od mnohých, kteří severní Čechy po roce po dvou opustili, dr. Sauer s manželkou Jarmilou zůstali děčínskému zdravotnictví věrni. Šli tam, kde jich bylo zapotřebí.

MUDr. Sauer po nemocniční praxi odešel "do terénu", kde byl nedostatek lékařů nejcitelnější. Stal se závodním lékařem v Kovohutích (dnes je to Alcan) a pracoval tam řadu let. Byl velmi oblíbený, přátelský, se smyslem pro humor. Medicíně rozuměl a měl ji rád. Uplatnil se později i jako závodní lékař v ČSPLO. Po několika letech terénní praxe byl jmenován do jedné z řídících funkcí v tehdejším OÚNZ.

Později se osvědčil jako posudkový lékař na Okresní správě sociálního zabezpečení. To byla třetí etapa jeho profesionální dráhy. Tuto práci však přerušila nemoc, které před několika dny podlehl.

Měl rád své lékařské povolání i Děčín, v němž strávil svůj život. Rád také cestoval. Nejšťastnější chvíle však trávil na své chalupě v Rokytnici nad Jizerou. Byl výborným lyžařem a Krkonoše se staly jeho druhým domovem. Tam v horách také bojoval svůj nerovný boj s nemocí.

MUDr. Miloš Sauer patřil k těm věrným lékařům, na které by děčínská veřejnost neměla zapomenout. Spolu s ostatními zdravotníky nesl tíhu zodpovědnosti za zdraví lidí v zapomínaných severních Čechách. Se svou ženou vychovali syna Martina, který jde ve stopách svých rodičů jako význačný cévní chirurg.

Buď čest jeho památce.

MUDr. Mahulena Čejková a MUDr. Jaroslav Mikš
Okresní sdružení Česká lékařské komory Děčín

Zemřel bývalý primář MUDr. Martin Novotný

Dne 22. října 2005 zemřel náhle ve Varnsdorfu ve věku nedožitých 54 let bývalý primář dětského oddělení nemocnice ve Varnsdorfu a později v Rumburku MUDr. Martin Novotný.

MUDr. Martin Novotný  se narodil i studoval v Praze. Po promoci na FVL UK pracoval deset let v nemocnici ve Svitavách, odkud přišel v roce 1985 jako zástupce primářky do nemocnice ve Varnsdorfu. V roce 1989 byl jmenován primářem dětského oddělení a této pozici pracoval až do ukončení  činnosti dětského oddělení ve Varnsdorfu na jaře 1999.

Jako jeden z mála odvážných se zapojil do privatizace lůžkové zdravotnické činnosti, když si v roce 1995 pronajal celé dětské oddělení nemocnice a zaměstnal veškerý jeho personál. Úspěšně pak tuto činnost provozoval až do spojení s Lužickou nemocnicí v Rumburku v roce 1999. Dále jako primář oddělení pokračoval v Rumburku, kam se oddělení přestěhovalo.

MUDr. Novotný se aktivně angažoval při zakládání České lékařské komory v okrese Děčín, byl delegátem ustavujícího sjezdu a v 2. volebním období od roku 1994 do roku 1997 byl předsedou okresního sdružení lékařů České lékařské komory v Děčíně.

V posledních letech pracoval jako praktický lékař pro děti a dorost a odborný dětský lékař ve Varnsdorfu.

Zemřel MUDr. Svatopluk Drnec

Lékařská veřejnost se zármutkem přijala zprávu o úmrtí obětavého kolegy, který byl sice již v důchodu, ale o dění v ČLK se stále zajímal. MUDr. Svatopluk Drnec zemřel 21.7.2005.

MUDr. Svatopluk Drnec se narodil  26.4.1924 v Púchově nad Váhom v rodině ředitele školy. Když byla rodina donucena odejít ze Slovenska po rozpadu Československa v roce 1939, dostudoval gymnázium v Nymburce.

Po ukončení druhé světové války absolvoval lékařská studia na Karlově univerzitě v Praze. Po promoci až do odchodu do důchodu pracoval stále jako lékař ve zdravotnických zařízeních v Děčíně. Začínal na odd. tuberkulózy, hlavně však pracoval jako obvodní lékař a lékař odboru sociálních věcí. Byl to lékař velmi oblíbený u pacientů, pracující s největší svědomitostí, obětavostí a láskou ke svému oboru, s přátelským  poměrem ke všem lidem a zejména ke všem spolupracovníkům. Zároveň pracoval vždy na vysoké odborné úrovni.

Z osobních zájmů sluší připomenout jeho zasvěcenou zálibu v entomologii a cestování, při kterém navštívil až Austrálii. Nakonec je vhodné konstatovat, že byl hlavou zdravotnické rodiny, kde pracovala jeho paní a stále pracuje i dcera a syn, kteří  zdědili jeho lásku ke zdravotnickému povolání.

Jménem OS ČLK Děčín
MUDr. Jaroslav Mikš

Zemřel bývalý primář MUDr. Jan Nebáznivý

Dne 26. května 2005 zemřel MUDr. Jan Nebáznivý. Patřil k oporám děčínské nemocnice.

Přišel do Děčína po válce a na rozdíl od mnoha lékařů, kteří v pohraničí dlouho nezůstali, vytrval. Působil jako primář interního oddělení. Měl mírnou povahu, k nám sekundářům byl otevřený a vždy ochotný poradit. Dnes se zdá nepochopitelné, že v šedesátých letech byl z primariátu odvolán, protože „ politicky nevyhovoval“ tehdejší stranické linii.

Pana primáře to nezlomilo. Bylo obdivuhodné, s jakou houževnatostí a vytrvalostí se věnoval svému druhému oboru, rentgenologii. Nevzdal to a pracoval celá léta v děčínské poliklinice, stále stejný, ochotný naslouchat i pomoci. Zdálo se, že nestárne; mohli jste ho zahlédnout na zahradě, kde rád pracoval; měl však i širší okruhy zájmů.

Bylo mu dáno dožít se 91 let. V minulých dnech odešel, a my, kteří jsme s ním po léta spolupracovali, jsme mu ani nemohli poděkovat. Budeme na něj vzpomínat s vděčností a s díky za všechno, čím pro nás byl. Žil plný a bohatý život ve službě lidem, patřil k našemu městu, kde prožil většinu svého života a byl významnou postavou děčínského zdravotnictví.

Nezapomeneme na něj, ani jeho kolegové, ani pacienti.

(MUDr. Mahulena Čejková)

Zemřel MUDr. Oskar Rohrbach

Dne 4. 2. 2004 zemřel MUDr. Osvald Rohrbach - rehabilitační lékař v Děčíně.

Zemřel MUDr. Ivan Šimko, narozen 20. 6. 1917 - Nové Mesto n. Váhom, zemřel 16. 12. 2003 - Děčín

Dne 16. prosince 2003 se uzavřel po delší nemoci životní osud MUDr. Ivana Šimka, známého děčínského gynekologa a porodníka.

   MUDr. Ivan Šimko (původním jménem Lev Alexandr Jakubovič) se narodil 20. 6. 1917 v Novém Mestě nad Váhom na Slovensku a zemřel 16. 12. 2003 v Děčíně, kde žil posledních 50 let života.

   Začal studovat lékařskou fakultu v Bratislavě, odkud byl po nástupu fašismu vyloučen pro svůj židovský původ. V průběhu druhé světové války se téměř celá jeho rodina stala obětí holocaustu. On sám se skrýval v ilegalitě pod falešným jménem a poslední roky války strávil aktivně v partyzánském odboji jako člen ruské bojové jednotky.

   Po válce, která zpřetrhala všechny vztahy a souvislosti, si ponechal své jméno z ilegality - Ivan Šimko, protože již neexistovaly žádné doklady o jeho totožnosti.

   V roce 1946 ukončil promocí fakultu všeobecného lékařství UK v Praze a nastoupil 28. 11. 1946 jako sekundární lékař v nemocnici v Ústí nad Labem. Tam pracoval až do konce roku 1953.

   Od 1. 1. 1954 nastoupil do tehdejšího OÚNZ Děčín. V děčínské nemocnici působil dlouhá léta jako primář gynekologicko porodnického oddělení. Krátce v letech 1961-1962 pracoval jako přednosta gynekologicko porodnického odd. ve Sprembergu v NDR, a pak až do 31. 12. 1973 pracoval i jako okresní odborník v tomto oboru.

   V letech normalizace (1974) byl z funkce primáře odvolán pro své politické postoje. Od 1. 1. 1974 potom pracoval jako obvodní ženský lékař až do rozvázání pracovního poměru k 30. 9. 1992. Přitom ale dále docházel i na gynekologicko porodnické oddělení v Děčíně a jeho charismatická osobnost k sobě přitahovala skupinu mladých lékařů, kterým byl učitelem. V letech 1985 a 1986 také pomáhal řešit obtížnou situaci nedostatku lékařů na gynekologicko porodnickém oddělení nemocnice ve Varnsdorfu.

   V letech 1992 a 1993 působil několik let jako primář gynekologicko porodnického odd. nemocnice v Sebnitz v příhraniční oblasti Německa, kde pomáhal po odchodu lékařů z bývalé NDR do západní části země.

   Zanechal po sobě dvě děti - MUDr. Evu Vojtěchovou a MVDr. Hanu Šimkovou, a manželku MUDr. Marii Košařovou.

   MUDr. Ivan Šimko byl vzácným a moudrým člověkem. Téměř nikdy nehovořil o své minulosti, ale v důsledku toho, co prožil, se díval na svět pod jiným zorným úhlem. Lidé, kteří měli možnost se s ním blíže setkávat, to považovali za velký dar, kterého se jim v životě dostalo. Nikdy na něj nezapomenou.

(MUDr. Marie Šťastná a MUDr. Ivan Sucharda)

Placení členských příspěvků na rok 2005

S potěšením sdělujeme, že - jako v mnoha předchozích letech - všichni členové OS ČLK v Děčíně zaplatili stanovené členské příspěvky!

Jen škoda, že z nich čím dál méně zůstává na okrese.

Jako i v předchozích letech, je možné členské příspěvky ČLK pro rok 2005 zaplatit již před koncem roku 2004. Výše částky vyplývá z novelizovaného stavovského předpisu č 7.

Stanovenou částku je možno zaplatit již koncem roku 2004 a to za těchto podmínek:

  • platbou v hotovosti přímo v kanceláři OS, nebo
  • platbou převodem z účtu
    • na účet č. 920167399/0800 u ČS a.s. Děčín
    • konstatní symbol je 0558
    • variabilní symbol je rodné číslo lékaře.
  • platba složenkou, které byly rozeslány s pozvánkou na okresní shromáždění členů.

Zemřel primář MUDr. Robert Vít, CSc., narozen 26. ledna 1924, zemřel 19.4.2003

V sobotu dne 19.4.2003 nás opustil náš kolega, přítel, kamarád, a především velmi svědomitý a uznávaný lékař v oboru neurologie, prim. MUDr. Robert Vít, CSc.

V padesátých letech dokončil studium na lékařské fakultě a prodchnut školou prof. K. Hennera se věnoval v následujících letech neurologii.

Měl to štěstí, že svůj život mohl obohatit o lidské a medicínské zkušenosti při cestách s Miroslavem Zikmundem a Jiřím Hanzelkou. Často vzpomínal na zážitky a poznání, která získal při cestách a dokázal je v hodnocení situací vždy dobře zasadit do obrazu své doby. Protože se však nadále chtěl věnovat odborné lékařské činnosti, vrátil se a dále pracoval jako lékař v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Ve svých čtyřiceti letech opustil hlavní město a zakotvil se svou rodinou v Rumburku. Od května 1965 se stal primářem neurologického oddělení v Rumburku.

Celým svým odborným životem se plně věnoval svému poslání - povolání lékaře v oboru neurologie. Ve své době se zázemím klasické neurologické školy prof. Hennera a nových poznatků diagnostiky pozdvihl věhlas neurologického oddělení velmi významně a v širokém okolí. Svým přístupem k problematice pacienta byl příkladným odborným lékařem a především vnímavým člověkem, který se dokázal vcítit do problému pacienta a posuzovat pak v celé šíři nejen jako odborník, ale především jako člověk. S citem zkušeného lékaře a dobrého člověka dokázal svým přístupem k pacientům být neutuchajícím příkladem všem mladým lékařům, kteří přišli do jeho blízkosti, aby je pak nenásilným způsobem uváděl do šíře medicínských složitostí a nalézal správná řešení bolestí pacientů.

Měl obrovskou výhodu, že dokázal hodnotit věci i z odlišných úhlů pohledů a byl přístupný k názorům kolegů, byť i začínajícím, a naopak je podporoval v činnostech, o kterých byl vnitřně přesvědčen, že jsou dobré. Pro pacienty se vždy snažil najít nejlepší medicínská řešení a plně k tomu spolupracoval s vyššími pracovišti (nemocnice Liberec, Krajská nemocnice v Ústí/L, Vojenská nemocnice v Praze), na kterých velmi často byli jeho bývalí kolegové. Za svůj dlouhý a plodný pracovní život dokázal vytvořit semknutý tým spolupracujících lékařů, zdravotních sester a rehabilitačních pracovníků. Měl dar vybírat dobré spolupracovníky. Mnohdy při vzpomínkách na naši neurologii jsme děkovali tomu, že jsme mohli býti účastni v tomto kolektivu lidí a mimo pracovní zápal prožít také jedny z nejkrásnějších chvil našeho pracovního života.

Jako na jednom z mála pracovišť, díky své zkušenosti z ÚVN, zavedl vyšetřování kontrastních metodik v neurologii v režii samotných lékařů - neurologů, kteří pak rutinně byli schopni akutně diagnostikovat intrakraniální a míšní leze v době, kdy CT ještě ani "neklepalo na dveře". Všem lékařům, kteří byli ochotni naslouchat, dal maximum svých zkušeností - rozdal se. Všechny kolegy podpořil ve snahách o další vzdělávání a maximálně je v tomto jejich úsilí vždy podporoval. Mnozí dnes pracují ve významných medicínských zařazeních. Zdravotním sestrám a rehabilitačním pracovníkům věnoval svůj čas a vnímavě vstřebával jejich postřehy, aby mohl případné problémy vůči pacientům správně řešit.

Celý svůj život zasvětil medicíně a pacientům. Byl nám, až do svého vysokého věku rádcem, konsultantem, přítelem a dobrým primářem. O to více zarmouceni Vám sdělujeme smutnou a bolestnou skutečnost, že nás navždy opustil.

MUDr. Václav Jára
OS ČLK Děčín

Zemřela MUDr. Věra Hanková, narozená 1. 2. 1938, zemřela 14. 11. 2002 v Ústí nad Labem

Oznamujeme všem kolegům a známým, že po těžké nemoci zemřela dne 14.11.2002 ve věku nedožitých 65 let naše kolegyně MUDr.Věra Hanková.

Pracovala od roku l972 až doposud jako praktická lékařka v Rumburku.Vzpomeňme s úctou na její celoživotní práci.

Za OS ČLK Děčín
MUDr. Petr Straka

Zemřel primář MUDr. Jiří Voráček, narozen 17. 3. 1944, zemřel 15. 10. 2002 v Děčíně

Česká lékařská komora OS Děčín sděluje smutnou zprávu.

Po 34 letech práce na gynekologicko - porodnickém oddělení v Děčíně, po dlouhé nemoci zemřel minulý týden, jen několik dní po abdikaci na svou funkci, dlouholetý primář gynekologicko - porodnického oddělení Nemocnice Děčín, MUDr. Jiří Voráček.

Po absolutoriu Lékařské fakulty UK v Plzni nastoupil v r. 1968 do práce v děčínské nemocnici. Po krátké epizodě na chirurgii se stal gynekologem a porodníkem. Postupně získával znalosti a zkušenosti a zvyšoval si svou kvalifikaci.

V roce 1983 se stal primářem gynekologicko - porodnického oddělení. Intenzivně se staral o modernizaci a přestavbu porodnického oddělení. Zaváděl nové metody v operační technice a uplatnil vše co se naučil od svých učitelů. Sám pracoval velmi obětavě a na svém oddělení odsloužil množství hodin. Přispěl též odbornému růstu řady svých kolegů, kteří pod jeho vedením získali odbornou kvalifikaci. Pomáhal na svět již třetí generaci děčínských občánků.

Volný čas uměl trávit aktivním sportováním a rybařením. Měl rád život, o životy jiných se pral, ale nerovný boj o svůj vlastní život nevyhrál. Téměř do posledních dnů se staral o pacientky. Na mysl se nám stále vkrádají slova spisovatele Oty Pavla, která si v poslední době uvědomoval jistě i kolega MUDr. Voráček ..."Možná, že už žádného nechytím."

MUDr. Marcela Černá, MUDr. František Plhoň

MUDr. Denis Patočka, narozen 25. 3. 1931 v Praze, zemřel 11. 6. 2002 v Rumburku.

Několika větami bychom chtěli vzpomenout s opravdovou úctou odchod našeho blízkého kolegy, lékaře Denise Patočky, jehož optimistický životní postoj výstižně vyjadřuje tento citát:

"Opravdová radost v životě je v tom, že jsi použit k účelu, který sám uznáváš za velmi významný, že jsi pořádně vyždímán, než tě vyhodí do starého železa, že jsi přírodní silou a ne roztřesenou sobeckou hromádkou."

MUDr. Denis Patočka se narodil v Praze v roce 1931, žil a studoval na gymnasiu v Litoměřicích, lékařskou fakultu UK Praha ukončil v r. 1956. Po promoci byl umístěn do Roudnice nad Labem, kde jako lékař ošetřoval zraněné a nemocné těžkého mostního praporu. V roce 1958 získal specializaci v oboru pediatrie a následně pracoval jako dětský lékař v 60. letech v Lovosicích. Jako jeden z prvních lékařů se věnoval problematice návykových látek a drog u dětí a mládeže. Tématicky přednášel, ale publikovat mu nebylo dovoleno. Jeho názor, že již zde byla promarněna příležitost informovat rodiče a širokou veřejnost i mládež o existenci drog, jejich účinku a prevenci, je dnes pravdivý. Jeho lékařská praxe pokračovala opět v Roudnici nad Labem, dále v Tachově a od roku 1967 v okrese Děčín jako pediatr ve Šluknovském výběžku. V roce 1993 se osamostatnil a činnost praktického lékaře pro děti a dorost vykonával v Jiříkově do roku 2000.

Plně a rozsáhle se věnoval zdravotní péči o děti a mládež, uměje vždy po úvaze s pevným přesvědčením obhajovat správnost postoje. Jeho pozitivní vztah k mládeži a dětem vyjadřuje i činnost ve skautském hnutí, ve kterém působil již od dětských let a i v dobách politické persekuce. Jako člen Svojsíkova oddílu a jako nositel řádu Stříbrného vlka Čs. Junáka pevně a s argumenty obhajoval zásady skautského hnutí a výchovy mládeže.

Zemřel náš kolega - pevný, zásadový, spravedlivý, přímý člověk, jakých je dnes málo.

Za OS ČLK Děčín
MUDr. Radka Jančová

Jak je to s nástupním platem lékaře – absolventa?  [zpět nahoru]

Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně se zabývalo tím, zda je správné zařazovat lékaře – absolventy po nástupu do nemocnice do 8 platové třídy. Podle současně platného Platového řádu Nemocnice Děčín jsou tak absolventi zařazováni “po dobu nástupní praxe”.

Protože tento termín je u lékařů naprosto nejasný (nástupní praxi prodělávají především sestry a navíc vůbec nesouvisí se zařazením do platové třídy), požádali jsme vedení nemocnice Děčín o objasnění, ale s nevelkým úspěchem – byli jsme odkázáni na pokyn zdravotního rady, který nehovoří o nástupní praxi, ale o “kolečku”. To je samozřejmě stejně nejasné, protože v dosavadní praxi se kolečkem rozumí praxe na všech ostatních odděleních, které musí lékař absolvovat před připuštěním k atestaci. Tato praxe (“kolečko”) je často prováděna po částech či až po řadě měsíců práce na základním oddělení a navíc se liší pro různé obory svým složením i délkou. Teprve nový, mnohokráte odložený návrh na postgraduální vzdělávání má zavést “základní praxi” či “kolečko”, které bude předcházet specializaci v určitém oboru a měla by trvat asi 2 roky!

S tímto vysvětlením jsme nesouhlasili a obrátili jsme se na konzultaci na Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče v Praze a odpověď pana předsedy RNDr. Schlangera nám potvrdila a upřesnila náš názor:

1) Platný zákon o platu (č. 143/1992 Sb.) a jeho prováděcí nařízení vlády (č. 251/1992 Sb.) v platných zněních jednoznačně určují, že zaměstnanec se zařazuje do té platové třídy, ve které je v katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, kterou po zaměstnanci zaměstnavatel požaduje v rámci druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě. Dříve platné ustanovení nařízení vlády, které umožňovalo zařazení do o stupeň nižší platové třídy po dobu bezprostředně po nástupu (bylo to omezeno na několik měsíců), bylo již v roce 1995 zrušeno.

2) Protože v pracovní smlouvě je jako druh práce sjednána práce lékaře, která vždy patří do (minimálně) 9. platové třídy, považujeme zařazování absolventů do 8. platové třídy i na sebekratší dobu za nesprávné a v rozporu se zákonem.

[-isu-]

 

( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster