Zpět na hlavní stránku

Článek z tisku


Přetiskujeme článek předsedy našeho okresního sdružení, který byl nabídnut regionálnímu tisku:

Aby lékařská pohotovost skutečně zachraňovala

    V posledních dvou letech se veřejnost živě zajímala o změny v zajištění lékařské péče u osob, které vyhledají lékaře po skončení pracovní doby ordinací příslušných praktických lékařů a praktických dětských lékařů. Často byla mylně informována nebo se sama domnívala, že tyto změny zásadním způsobem zhorší dostupnost takové péče. Dosti často bylo rušení různých pohotovostních služeb zjednodušeně vysvětlováno tím, že k nim dochází proto, že lékařům nemohou být vypláceny horentní částky, které jsou jimi na zřizovateli požadovány. Aby si veřejnost mohla udělat představu o jaké peníze jde, myslím, že bude dobře, abych tyto částky konkretizoval.

    Stanoviště Lékařské služby první pomoci (LSPP) jsou v Děčíně, ve Varnsdorfu, v České Kamenici a ve Velkém Šenově V současné době slouží praktický lékař v Děčínském okrese pohotovostní službu v průměru za Kč 93,- ve všední den, o víkendu za Kč 129,-, praktický dětský lékař za Kč 84,- ve všední den a za Kč 118,- o víkendu za hodinu, což je vlastně vždy hodina přesčasová. Jde o částky, které deklaroval zřizovatel tj. Okresní úřad v Děčíně jako zvýšené odměny lékařům sloužícím pohotovostní služby. Přestože za tyto peníze by nepracoval leckdy ani zdaleka ne tak kvalifikovaný pracovník, lékařské služby první pomoci fungují. Jak vidíte, není zde neochota lékařů tyto služby sloužit i za těchto podmínek, přičemž v rámci kraje náš okres patřil dosud spíše k těm, které platí méně.

    Od 1. ledna 2003 bude zřizovatelem veškerých pohotovostních služeb Ústecký Kraj. Dojde ke sjednocení mzdových podmínek, ale i způsobu poskytování pohotovostních služeb tak, aby tyto byly provozovány podle jednotných kriterií na území celého Kraje. Připravuje se další modernizace lékařských pohotovostních služeb v tom smyslu, že bude maximálně posílen ten druh služby, na kterém skutečně závisí často záchrana lidských životů. Jde o služby rychlé lékařské pomoci (RLP) a záchranné zdravotnické služby, která již v našem dosavadním okrese je napojena na integrovaný záchranný systém a výhledově tomu tak má být v brzké době v celé republice, skuteční záchranáři. Na území dosavadního okresu tato služba působí v Děčíně, v České Kamenici a v Rumburku. Tato služba bude maximálně posilována další zdravotnickou moderní technikou a vysoce kvalifikovaným personálem. V některých okrajových částech kraje, u nás například v části Šluknovského výběžku západně od Šluknova, však nejsou splněny dosud normy dojezdového času ze stanoviště záchranné služby v Rumburku k nemocnému, který se nachází v dané oblasti. Danou situací se mimo jiné zabývalo i představenstvo České lékařské komory okresu Děčín a dospělo k názoru jednoznačně podporovat zřízení stanoviště RLP ve Šluknově, což doporučuje i vedení Lužické nemocnice v Rumburku a což není proti koncepci zajištění lékařských pohotovostních služeb, která je dána novým vedením ministerstva a programem Ústeckého kraje pro zdravotnictví.

    Tento návrh, jehož realizace bude stát nemálo prostředků, by skutečně řešil otázku záchrany lidských životů. Pokud se však budou rušit dosavadní LSPP a snižovat tak jejich celokrajské počty, rozhodně to nebude na úkor ohrožení zdraví občanů. Je třeba, aby si veřejnost už konečně uvědomila, že služba LSPP, tak jak je koncipována, nemá ani oporu v zákonech, zřizována ani být nemusí, nezachraňuje životy a není ani zřízena proto, aby se stala „večerkou“, která bude řešit problémy občanů, kteří nechtěli nebo nemohli navštívit svého lékaře v normální ordinační době. Celokrajsky se předpokládá od příštího roku zhruba 11 – 12 stanovišť LSPP místo dosavadních 15. Péče o životy občanů přesto bude zlepšena, občané si však budou muset zvyknout při nemocech a stavech, které snesou odkladu, počkat na „svého“ lékaře a jeho ordinační dobu. Vyndavání klíšťat, předepisování dlouhodobě braných léků nebo Panadolu při zvýšené teplotě rozhodně nepatří mezi náplň této služby LSPP a proto bude provoz těchto neakutních služeb dále omezován, zejména pak jeho výjezdní činnost k nemocnému. Přiblížíme se tak ke stavu, který je obvyklý v celé Evropě, kde opravdu je o zdraví a životy občanů dobře postaráno i bez našich „večerek“.

    Tento trend podporuje i představenstvo OS České lékařské komory okresu Děčín, protože znamená zlepšení šance občana na záchranu života v kritických situacích. Posuzování kvality lékařské péče totiž patří mezi povinnosti, které Česká lékařská komora ze zákona má.

MUDr. František Plhoň

Předseda OS ČLK okresu Děčín

 

( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster